Střevíčky pro popelku aneb o sandálech se praví

Velikost textu: A A A

Střevíčky pro popelku aneb o sandálech se praví

Ilustrační foto

Jaké botičky jsou momentálně v módě jistě víte, zajímá vás však jakými botkami se pyšnily naše praprababičky nebo královny či císařovny? Jaká móda v obouvání panovala v jednotlivých historických obdobích si můžete přečíst v následujícím článku.

Už od pradávna si lidé chránili nohy a obalovali je do nejrůznějších dostupných materiálů. Zpočátku to byly různé traviny, lýko a nevyčiněné kůže ulovených zvířat. Postupem času se lidé naučili s kůží pracovat a vyčiněná kůže tak získala řadu vlastností, díky kterým se stala nejvhodnějším materiálem ke zhotovování obuvi. 

Naučte se vykládat osobní horoskop na kurzu astrologie

ZOBRAZIT

Například ve starověkém Egyptě se nosily sandály s tuhou podešví, která byla zhotovena z usně, dřeva či pleteného rákosu a připevněna na nohu koženými řemínky. Byly to jakési předchůdkyně dnešních „žabek“. Ve starověkém Řecku se zase hodně šněrovalo.

Gotické botičky charakterizují předlouhé špičky, mnohdy ještě s rolničkami či kuličkami, které se přivazovaly ke kolenům. V období renesance se objevuje další nepohodlná móda tentokrát širokých špiček nazývaných „volská tlama“, které se vyplňovaly senem.

Koncem 16. století se v Benátkách objevují pantofle na vysokém podstavci ze dřeva či korku, který dosahoval výšky až 77 cm! Dokážete si představit, že byste chodili v něčem takovém?

Za vlády Rudolfa II. se nosily mašle a rozety a obuv byla známkou úrovně. Třeba Ludvík XIV. zavedl do módy červený podpatek, který se stal jakýmsi symbolem urozenosti. Nákladně zdobené botičky plné mašliček a výšivek nejčastěji z atlasu najdeme v období baroka a rokoka. Nelze opomenout, že chudí lidé neměli boty žádné a balili si nohy do hadrů.

V době francouzské revoluce nosily ženy střevíčky na podpatku, muži střevíce s nízkým podpatkem a vpředu zdobené sponou. V druhé polovině 19. století se objevily kotníčkové botky se šněrováním na boku. Zajímavostí také je, že dříve se nerozlišovala levá a pravá bota. Údajně snad prvním člověkem, který něco takového požadoval, byl Napoleon.

Ve 20. letech 20. století pak byly oblíbené střevíce s prodlouženou špičkou, podpatkem a páskem přes nárt. Ve 30. letech zase zvýšené podešve a od konce 50. let se objevují klasické dámské lodičky.

Ve druhé polovině 20. století nastal velký boom a móda obutí se střídala jako počasí každého dne. Začaly vznikat nejrůznější boty k nejrůznějším účelům, měnily se tvary špiček bot i výše podpatků.

Dnes je znovu oblíbená retro móda také v obouvání a rozhodně nic nezkazíte, pokud si třeba na ples obujete lodičky z 80. let.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: boty, móda

Můžete si také přečíst

Móda
Co v zimě pod kalhoty

Co v zimě pod kalhoty? Pánové tuhle otázku mají vyřešenou. Buď nenosí nic a hrají si na tvrdé chlapy, kteří dokážou přestát…

Móda
Spodní prádlo: Hřeje, chrání i krášlí!

Žádná žena si svůj život bez spodního prádla nedovede představit. Nejen, že plní funkci ochrannou, tedy zahřívá a chrání…

Móda
Móda v retro stylu

Líbí se vám retro styl? Taky máte pocit, že už jsme došli na konec, není kam dál jít a je třeba jít zpátky? Co takhle vylovit…

Doplňky a šperky
Háčkované a pletené kabelky a tašky jsou in!

Umíte plést nebo háčkovat? Využijte toho a pořiďte si cenný originální kousek do svého šatníku. A nemusíte pro něj chodit…

Móda
Vsadit na klasiku nebo ne?

Léto je už pomalu za dveřmi, a to znamená, že je nejvyšší čas nejen na nákup plavek, ale také spodního prádla, kterým zaujmete…

Doplňky a šperky
Rady mužům – jak ženám vybírat přívěsky a náušnice

Přívěsky a náušnice ženy od mužů samozřejmě rády dostávají. Nejen jako dárky k narozeninám, k vánocům, či k výročí…

Péče o vzhled
Crazy čočky

Znáte to sami, sedíte přilepení na televizoru, v pokoji je šero, hrdina filmu se pomalu blíží k postavě ležící…

Péče o vzhled
Podzimní typ v líčení i šatníku

K podzimním typům patří klasické pihovaté zrzky s oříškovýma nebo zelenýma očima. Barvy vlasů jsou ryze podzimní, od zlaté,…

 
Vítejte Vše Rodina a vztahy Zdraví Domov Společnost Horoskopy
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY