Znáte zdravotní výhody esenciálních olejů?

Velikost textu: A A A

Znáte zdravotní výhody esenciálních olejů?

Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

S lahvičkou esenciálního oleje jste se už určitě setkali. Když už ne u vás doma, v regále drogerie ano. Spousta lidí má přitom za to, že je esenciální olej vhodný pouze do aroma lamp a že je účelný jen k navození příjemné atmosféry.

Ovšem není tomu tak. Esenciální oleje mají velkou souvislost se zdravím. Nejen krásně voní, nýbrž také léčí.

Nechte si zpracovat osobní horoskop od astrologa

ZOBRAZIT

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou přírodní silice získávané z rostlin. Někdy se používá jeden druh rostliny, jindy se můžete setkat s jejich kombinací. Silice jsou obsažené v různých částech rostliny - ve stoncích, květech, listech.

Získávané jsou třemi způsoby - lisováním, destilací nebo extrakcí. Je zajímavé, že k získání jen malého množství silice je zapotřebí až několik kilogramů rostliny. V rostlinách plní silice ochranou funkci rostliny před býložravci.

Pro přímé použití na kůži se proto většina silic musí ředit, jelikož vyvolávají alergickou reakci či podráždění kůže.  

Už naši předkové znali sílu rostlin a jejich silice využívali pro efektivní léčbu. Esenciální oleje lze dnes používat velmi různorodě. Léčí narušenou pokožku, uvolňují ztuhlé svaly, pomáhají usnout či přivodit uvolnění.

Jaké jsou výhody esenciálních olejů?

Velkou výhodou pro běžné spotřebitele, kteří chtějí čerpat výhody esenciálních olejů je jejich dostupnost a rozmanitost nabídky. Dnes nemusíte běhat po loukách a sbírat kilogramy rostliny, abyste se mohli těšit z účinků rostlinných silic.

Dnes stačí zajít do lékárny, drogerie či speciálního obchodu s nabídkou zdravých produktů a můžete si vybrat esenciální olej podle vašeho přání. Kromě výrazu esenciální se můžete setkat i s éterickými oleji či přímo s názvem přírodní silice.

Je to jedno a totéž. Každý esenciální olej má přitom jinou vůni i odlišné účinky. Některý uklidňuje, jiný naopak nabudí.

Abyste se začali léčit esenciálními oleji, k tomu nepotřebujete žádné speciální znalosti. Postačí jen trocha experimentování s vůněmi, účinky silic a s vašimi doteky. Účinky léčby esenciálními oleji se dostaví u každého.

Esenciální oleje:

  • uklidňují smysly,

  • navozují příjemnou atmosféru a jsou lahodou pro čichové smysly,

  • blahodárně působí na kůži, 

  • působí protizánětlivě a hojivě,

  • uvolňují dýchací cesty.

Jak se esenciální oleje dají použít?

Esenciální oleje zakoupíte v malé lahvičce. Nejčastěji se prodávají v tmavé skleněné lahvičce, aby byly nejlépe uchovány jejich účinky.

Esenciální oleje do aromalampy

Použití do aromalamp je u esenciálních olejů nejčastější. Stačí, když pár kapek esenciálního oleje zředíte s vodou a umístíte je nad plamen svíčky. Rázem se vaším bytem ponese krásná vůně, která bude mít výrazné účinky na vaši psychiku.

Na stres a úzkost je účinná silice z levandule, jasmínu, zázvoru, hřebíčku či skořice. Vyzkoušet však můžete i další kořeněné vůně, jako je modřín, jalovec či šalvěj. Léčba vůní je známá již po staletí a vás to nebude stát žádný čas. Jen zapalte svíčku pod vaší aromalampou a věnujte se běžným činnostem.

Kromě navození příjemné atmosféry umí esenciální oleje v aromalampě dezinfikovat a osvěžovat vzduch. Jsou mnohem zdravější než běžné osvěžovače vzduchu.

Esenciální oleje k inhalaci

Zejména při ucpaném nosu se doporučuje inhalace nebo napařování teplou vodou. Dříve, než se nahnete nad hrnec s teplou vodou a přikryjete se ručníkem, kápněte do vody pár kapek třeba eukalyptového esenciálního oleje. K inhalaci je vhodný i esenciální olej bazalka, heřmánek, kafrovník a podobně.

Esenciální oleje do koupele

Ozdravující účinek mají esenciální oleje i na kůži. Výživu své pokožce dopřejete a požitek vašim čichovým buňkám přinesete, když si do vany plné horké vody kápnete i pár kapek esenciálního oleje. Vhodná je levandule, která uklidňuje, černý pepř, ten vás nabudí, tea tree, který bude působit dezinfekčně.

Esenciální oleje k masážím

Esenciální oleje jsou určené i k přímému kontaktu s kůží. Protože jsou však příliš silné a mohly by působit agresivně, je zapotřebí je před použitím smíchat s jiným rostlinným olejem.

Takto můžete esenciální oleje použít i k potírání postižených míst - třeba na opary.

Esenciální oleje pro výrobu domácích kosmetických produktů

V neposlední řadě lze esenciální oleje pro jejich přírodnost využít při výrobě domácí kosmetiky. Domácím krémům, maskám a olejíčkům propůjčí hezkou vůni a léčivé vlastnosti.  

Autor: Poznani-knihy.cz

 

Reklamní článek

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Poznani-knihy.cz

Štítky: pr, zdraví

Můžete si také přečíst

Hubnutí
Dělená strava ulehčí vašemu trávení!

Plánujete shodit nějaké to kilo? Potřebujete se zbavit plných tácu vánočního cukroví, které skončily ve vašem žaludku? Kromě…

Péče o tělo
Kokosový olej pro krásu vašeho těla

Ať už čerstvý nebo sušený, kokos je známou pochoutkou. Zejména v předvánočním čase sáčky se strouhaným kokosem na výrobu…

Výživa
Sezamové semínko a jeho kouzla

Sezame, otevři se...Sezamové semínko je opravdu kouzelné, o tom není pochyb! Je velice výživné a obsahuje řadu potřebných…

Ostatní
Trénujte smích! Proč? Léčí!

Je hodně terapií, které slibují omládnutí a prodloužení života. Na co ovšem utrácet naše těžce vydělané penízky, když tu…

Výživa
Tofu? A to je vlastně co?

Už jste někdy jedli tofu? Ono je opravdu možné, že pokud nepatříte mezi zastánce zdravé výživy a pravidelně nenavštěvujete…

Hubnutí
Jak si vypočítat BMI?

Máte každoroční neblahou zkušenost s přejídáním během vánočních svátků a vůbec celého zimního období? Znáte ten pocit, kdy…

Výživa
Potraviny se skrytou silou

Naučte se, jaké jsou překvapující zdravotní přínosy známých a oblíbených potravin! Všichni víme, že mléčné produkty obsahují…

Ostatní
Jak si vybrat zahradní nábytek, aby (nejen) záda nebolela

Problémy s bolestmi zad patří k nejrozšířenějším civilizačním chorobám, se kterými se potýká většina západoevropské civilizace.Špatný…

Péče o vzhled
Akné a vzpoura hormonů nejen v pubertě

Máte doma pravého zabeďárovaného puberťáka a nevíte si s ním rady? Tedy, nejen s ním, ale i s akné v jeho obličeji? Pár rad…

 
Vítejte Krása a móda Rodina a vztahy Vše Domov Společnost Horoskopy
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY