5 tipů, jak vyčistit rolety a žaluzie

magazinzeny.cz

Mýt jen okna nestačí! Staráte se dobře také o svou stínící techniku? Pravidelná údržba a čištění žaluzií a rolet jim nejen prodlouží životnost, ale vaše okna pak vypadají lépe.

Existuje spousta typů rolet a žaluzií, v tomto článku se podíváme na obecné principy a konkrétní rady, jak rolety a žaluzie účinně čistit. Důležité je čistit je pravidelně. Základní očistu zvládnete provést sami, ale existují i specializované čistírny, které čištění stínící techniky nabízejí. Pojďme ale ke konkrétním tipům:

1. Předokenní rolety
Čištění vnitřních rolet
Rolety se dají čistit přímo na oknech. Vnitřní rolety vysajte a vlhkým hadrem s jemným saponátem nebo mýdlovou vodou vyčistěte špinavá místa. Dále pak celou roletu zlehka omyjte čistou vodou a vysušte osuškou.

2. Údržba venkovních rolet
Venkovní rolety můžete opláchnout vodou z hadice, abyste je zbavili větších nečistot. Poté jemně hadříkem vyčistěte spojení jednotlivých lamel, můžete k tomu použít např. vlažnou mýdlovou vodu. Určitě nepoužívejte žádná ředidla, rozpouštědla nebo jiné agresivní saponáty. Nezapomeňte také otevřít revizní klapku a opatrně vyčistit její prostor. Nakonec opláchněte rolety ještě jednou čistou vodou a nechte je uschnout. V případě motorického ovládání rolet je třeba zamezit průniku vody do motoru uloženého v boxu. Rolety nejlépe čistěte preventivně, ne až když jsou celé zašlé.

3. Žaluzie v bytě
Vysavač a vlhký hadr na vnitřní žaluzie
S vysavačem se na žaluzie musí velmi opatrně. Když už jej chcete použít, dejte si na něj nástavec na čalounění a vysávejte malým proudem. Nejlepší je očistit žaluzie lamelu po lamele navlhčeným hadříkem (z obou stran). Je to pracné, ale účinné. Sprchování žaluzií se raději vyhněte.

4. Venkovní žaluzie spláchněte vodou
Venkovní žaluzie jsou pevnější než vnitřní. Postup je velmi podobný jako u venkovních rolet. Žaluzie sklopte a spláchněte je natvrdo vodou z hadice. Poté vezměte houbičku nebo hadřík s mýdlovou vodou a žaluzie jemně otřete. Poté je znovu opláchněte čistou vodou a nechte oschnout. Taková očista se doporučuje dělat cca dvakrát ročně.

Tip: Pokud máte u venkovních žaluzií lamely z méně běžných materiálů, jako například bambus, dřevo či látka, přečtěte si důkladně pokyny výrobce o jejich údržbě.

5. Venkovní žaluzie
Čištění ultrazvukem
Žaluzie se dnes moderně čistí ultrazvukem. To vám však udělá jedině specializovaná firma, navíc tam musíte žaluzie dovézt. Žaluzie se ponoří do vodní lázně, která se projede ultrazvukem. Mikrobublinky odloupnou veškeré nečistoty a žaluzie jsou čisté. Je to velmi šetrná metoda, za kterou si však připlatíte.

Při čištění a údržbě rolet a žaluzií platí, že by se měla provádět pravidelně a spíše preventivně. Nečekat, až bude stínící technika tak špinavá, že vám to bude nepříjemné. Samotná údržba vám moc času nezabere, jen se k ní odhodlat. Pokud se vám přeci jen do této činnosti příliš nechce, existují i odborné firmy, které k vám přijedou a venkovní stínící techniku vám vyčistí.

Součástí údržby je i kontrola funkčnosti stínící techniky. Když něco není v pořádku a vám se problém nedaří vyřešit, zavolejte si odborníky, kteří vám stínící techniku instalovali. Jestli šlo o seriózní firmu, určitě vám zajistí odborný servis.

Zdroj Babské rady