7 skutečných příčin akné

magazinzeny.cz

Akné trápí mladé ženy i muže a je to onemocnění kůže, se kterým se potýká většina adolescentů. Přestože díky vysokým úrovním testosteronu trápí častěji mladé muže, ženy se svým vzhledem zaobírají přeci jenom více. Podívejme se na časté důvody, které akné způsobují. Jejich znalost vám může pomoci zabránit akné přímo u jádra problému.

Hormonální nerovnováha

Akné se objevuje v době, kdy dochází ke změnám v hormonální hladině, tedy zejména v době puberty, menstruace či těhotenství. Uvolňuje se androgen, který může zhoršit výrobu kožního mazu a tím propuknou potíže s akné.

Stres

Jak je známo, stres je příčinou mnoha onemocnění. Zátěžové situace vyvolávají produkci stresových hormonů, což vede opět k narušení hormonální rovnováhy v těle, což jak již víme, je příčinou vzniku akné.

Nezdravá strava

Některé mléčné výrobky a potraviny bohaté na sacharidy, jako mléko, chléb či hranolky zvyšují krevní tlak a vedou k častému výskytu akné. Naopak byste se měli zaměřit na jídla bohaté na glykemický index, jód či nasycené tuky, protože mohou projevy akné mírnit.

Noapka u čokolády a tučných potravin bylo zjištěno, že mají jen malý či dokonce téměř žádný vliv na zhoršení akné. Zhoršení podporují potraviny chudé na vitamín A a E.

Osobní hygiena

Akné je zánětlivé onemocnění, které vzniká v nečistých podmínkách. Bylo zjištěno, že za akné může specifický druh bakterie “propionibacterium acnes”. Takové bakterie se běžně nachází v kožních pórech a v době, kdy se v pórech nahromadí nadměrné množství mazu se začnou projevovat záněty.

Někdy mohou být původcem akné nahromaděné odumřelé buňky kůže. Odumřelé buňky musí být odstraněny, protože neustále ucpávají buňky, na což jsou bakteriální kultury citlivé.

Léky

Existují léky, které mohou výrazně zvýšit šance na náchylnost k akné. Patří mezi ně kortikosteroidy, amfetaminy, barbituráty či lithium.

Genetické dispozice

I k akné máme genetické dispozice po našich předcích. Pokud na vás nepůsobí žádný z ostatních důvodů, mohou být na vině vaše geny.

Symptom nemoci

Existují nemoci, které mají akné jako základní příznaky. Jedná se třeba o Cushingův syndrom či syndrom polycystických ovarií.