Aby se lépe spalo

magazinzeny.cz

Spánek je pro mnohé nejlepší část dne, přesto jen málo lidí dělá maximum proto, aby byl co nejlepší. V době spánku se tělo regeneruje a pokud chceme být zdraví, je kvalitní spánek základem.

Nekvalitní spánek je zdrojem únavy, špatné nálady, problémů s koncentrací a oslabení imunity. Během dne se poté dostaví mikrospánek, který má často tragické následky v případě dopravních nehod. Neplatí pravidlo, že můžeme spát pár dní málo, protože to o víkendu “dospíme”. Pokud chceme, aby naše tělo mohlo fungovat na 100 %, je důležité zaměřit se na zlepšení spánku.

Potřeba spánku se u každého mírně liší – každý jsme individuální. Přesto lze říct, že nezbytné minimum je 6 hodin a neměli bychom v posteli trávit více než 9 hodin. Ano, i přemíra spánku není vhodná. Určitě jste se také někdy “přespali” a nebyli jste naplno k použití.

Co byste měli udělat, aby byl váš spánek lepší? V první řadě 4 hodiny před spánkem nejezte, necvičte a nepijte nápojem s kofeinem (kafe, i třeba Coca-Cola). Ideální teplota v místnosti na spánek je 18 – 20° C, místnost by měla být větraná.

Důležitá je i správná postel. Matrace by měla zajistit, že je páteř podepřena ve správné pozici. Pokud ležíte v dolíku, měli byste do svého spánku více zainvestovat. Deku a polštář byste měli každý den vyvětrat, nezakrývejte přes den postel, aby se mohla “vydýchat”.

Problémy se spánkem neřešte prášky. Místo toho si dopřejte meduňkový čaj či teplé mléko. Pokud se vám nedaří usnout, zkuste si jít dát teplou koupel či malou procházku.