Alkohol v průběhu těhotenství 1/2

magazinzeny.cz

Alkohol během těhotenství je zahalen mnoha tajemstvími. Někteří odborníci tvrdí, že je v pořádku pít mírně v průběhu těhotenství, protože nedochází k poškození plodu. Jiní se domnívají, že je lepší se alkoholu v průběhu těhotenství zcela vyhnout.

Jednou ze zásadních věcí, kterou je třeba si uvědomit, je, že cokoliv žena sní či vypije v průběhu těhotenství, dítě dostává skrze placentu. Je tedy bez debat, že alkohol během těhotenství musí mít účinky na plod. Dítě však nemůže mluvit a má jen malou toleranci vůči alkholu. Přinášíme některé ze způsobů, jak alkohol vaše těhotenství může ovlivnit a jaký vliv může mít na zdraví nenarozeného dítěte.

Nedostatek kyslík

Jedním z nejzásadnějších dopadů alkoholu na těhotenství je, že se dotýká shopnosti dítěte absorbovat kyslík do svých buněk. To zase narušuje normální vývoj mozku a dalších orgánů těla, což může vést k vážným narušením celkového vývoje dítěte.

Plodový alkoholový syndrom

Jedná se o kombinaci a odlišné podoby fyzických a duševních anomálií zjištěných u dětí, jejichž matky užívají příliš mnoho alkoholu v průběhu těhotenství.
Pojem “příliš mnoho alkoholu” je přitom stále nejasný, což je důvod, proč lékaři říkají, že by se ženy měly alkoholu v průběhu těhotenství zcela zříct.

Malé rozměry a váha

Dítě konzumentek alkoholu se rodí extrémně malé. Jejich porodní hmotnost a velikost jsou mnohem menší, než u průměrných současníků. Alkohol uvnitř dělohy vede k omezení růstu, což brzdí vývoj uvnitř dělohy.