Biorytmy pro každého: Kdy nastává největší útlum?

magazinzeny.cz

Naše tělo je řízeno vnitřními biologickými hodinami a pokud se naučíme poslouchat svůj přirozený rytmus, dokážeme najít správnou cestu k dosažení spokojenosti v mnoha oblastech života. Můžeme podávat nejvyšší výkony, efektivně odpočívat nebo také hubnout. Pojďme se podívat na pokračování rozpisu našich orgánových hodin.

17 – 19 hodin: Ideální doba pro sport a relax. Můžeme jít na hodinu spinningu či jógy. Fyzická aktivita se lehce zvyšuje, psychická snižuje. Pokud nemáme možnost fyzického odreagování, je dobré se alespoň projít. Kolem 19. hodiny začínáme být unavení a podráždění. Vrcholí činnost ledvin.

19 – 21 hodin: Vrcholí mozková činnost, játra snášejí dobře alkohol. Lidé se baví ve společnosti, komunikují, večeří v podnicích nebo relaxují doma u počítače. Studenti se mohou učit. Nejpozději mezi 19. a 20. hodinou je dobré povečeřet.

21 – 23 hodin: Dochází k poklesu tlaku, tělo se připravuje na odpočinek, klesá celková aktivita. Studenti se ještě pořád mohou učit. Není vhodné už pít alkohol ani kouřit. Stoupá hladina hormonů, vylučují se z těla toxiny, nastává vhodná doba pro nejrůznější sexuální aktivity.

23 – 1 hodin: Nejvyšší aktivita žlučníku. V tomto čase není dobré jíst ani pít alkohol. Tělo je citlivé na bolest a chlad, činnost ledvin je omezená. Dochází k výraznému útlumu, je vhodné jít spát.

1 – 3 hodin: Činnost jater je na vrcholu, přetrvává citlivost na bolest a chlad, tělo je v největším útlumu. Nastává riziková doba pro pracovníky nočních směn a pro řidiče. Pokud ještě v tomto čase na party holdujeme popíjení alkoholu, koledujeme si o zdravotní problémy.

3 – 5 hodin: Nejvyšší činnost plic. V této době mají největší problémy alergici a astmatici, může se dostavit astmatický záchvat nebo dýchací problémy a projevy alergie na roztoče v přikrývkách. Velmi riziková doba pro řidiče. Krevní tlak je velmi nízký. Začíná se zostřovat sluch. Čtvrtá a pátá hodina ranní je krizová, v této době se často probouzejí starší lidé a nemohou už pak usnout.