Biorytmy pro každého: Kdy podáme nejvyšší výkon?

magazinzeny.cz

Každý člověk má svůj vnitřní rytmus, podle kterého by se měl řídit. Dost těžko si dokážeme představit, že bychom vstávali v jednu hodinu v noci, obědvali v šest ráno a chodili spát ve čtyři hodiny odpoledne. Vše je řízeno biologickým časem, dokonce i činnost našich orgánů. Kdy jsme tedy schopni podat nejvyšší výkon a kdy bychom naopak měli odpočívat?

5 – 7 hodin: Tlusté střevo je na vrcholu své aktivity, zrychluje se tep a zvedá se tlak, začíná pracovat imunitní systém, rozbíhá se paměť. V tomto čase budeme už dost těžko usínat po návratu z flámu a spíme-li, budeme se snadno probouzet. Pokud zrovna vstáváme, měli bychom si nachystat věci do zaměstnání nebo si opakovat vše důležité do školy nebo na pracovní schůzku. V tomto čase je také dobré se vyprázdnit.

7 – 9 hodin: Imunitní systém jeden na plný výkon a začíná pracovat žaludek. Ideální doba na snídani. Také nám stoupá duševní aktivita a lépe se soustředíme. Snižuje se citlivost na bolest. Játra jsou v útlumu, nedoporučuje se pít alkohol.

9 – 11 hodin: Aktivita se zvyšuje. V tomto čase můžeme podávat slušné výkony ve škole nebo v zaměstnání. Doporučuje se neplýtvat svou energií k činnostem, které můžeme dělat ve fázi většího útlumu, naopak je třeba pustit se do náročných úkolů. Funkce sleziny a slinivky je na vrcholu, srdeční činnost je rychlá.

11 – 13 hodin: Kolem poledne se aktivita začíná snižovat, tlusté střevo pracuje na minimum, srdce pracuje na plno. Mezi 12. a 13. hodinou je vhodné dát si dobrý oběd a trochu si odpočinout.

13 – 15 hodin: Přichází doba útlumu, po obědě je potřeba chvíli odpočívat. Nastává zvýšená aktivita tenkého střeva, žaludek a játra mají aktivitu sníženou. Fyzická energie klesá, psychická naopak stoupá. Mezi 14. až 15. hodinou můžeme jít například k zubaři nebo absolvovat nepříjemnou schůzku. Budeme klidní a odolní vůči stresu a bolesti.

15 – 17 hodin: Doba vhodná pro studium nebo duševní činnost. Nejvyšší aktivitu vykazuje močový měchýř. Můžeme vyřizovat vše potřebné, jít na třídní schůzky nebo na přednášku. Dobré je doplnit tekutiny a dát si malou svačinku