Bylinky, které by neměly chybět na vaší zahrádce

magazinzeny.cz

Uvažujete o pěstování léčivých rostlin? Poradíme vám, které bylinky jsou pro pěstování na zahrádce vhodné.

Pro pěstování na zahrádkách jsou vhodné především nenáročné a snadno dostupné bylinky i běžně používané koření. Majoránka, bazalka, libeček, česnek medvědí, šalvěj, meduňka, máta, mateřídouška či heřmánek. Všechny tyto rostlinky si můžete jednoduše předpěstovat v květináči ze semínek zakoupených v zahradnictví. Mnohdy jsou k dostání i rostlinky v květináči, které lze přímo vysazovat do záhonku. Bylinky většinou mají sucho a potřebují dostatek sluníčka, na což byste měli dbát už při zakládání záhonku.

Bylinky mohou růst i pohromadě, není třeba je nijak separovat. Záleží však také na jejich výběru. Mnohé z nich potřebují dostatek prostoru, protože se rády rozrůstají. K pěstování vybírejte spíše trvalky. Důležité je také vědět, jak pěstované byliny využít.

Meduňka lékařská

Oblíbená léčivka s jemnou citrónovou vůní. Uklidňuje, harmonizuje, léčí nespavost i žaludeční neurózu. Čerstvé lístky meduňky se s oblibou přidávají do ovocných salátů nebo míchaných nápojů.

Je to trvalka, která se snadno rozrůstá. Vyhovují jí slunná a suchá místa. Nať se sbírá a suší během léta.

Máta peprná

Známá aromatická trvalka proti žaludeční nevolnosti. Podporuje trávení, působí proti nadýmání, léčí žlučníkové potíže. Kvete od června do září.

Lichořeřišnice větší

Nenáročná letnička s výraznými antibiotickými účinky, která by určitě neměla chybět na vaší zahrádce! Má kyselou, štiplavou chuť, podobně jako ředkvička, řeřicha nebo zaječí zelí. Listy i barevné květy se dají pojídat syrové. Ze semen se vyrábí účinná tinktura proti angínám a zánětům močových cest. Lichořeřišnice například hubí streptokoky nebo E. Coli.

Měsíček lékařský

Letnička s krásnými oranžovými květy, která zdobí mnohé zahrádky. Květy se používají k přípravě čaje na podporu funkce jater a čištění krve nebo na výrobu oblíbené protizánětlivé masti na nejrůznější kožní potíže. Kvete od jara do podzimu.