Bylinky na menopauzu

magazinzeny.cz

Menopauza souvisí s ukončením menstruačního cyklu u žen. V této době dochází k přirozenému poklesu pohlavních hormonů v těle, což vede k mnoha symptomům. Jejich intenzita a projev se liší od ženy k ženě.

Nejčastěji si ženy stěžují na návaly horka, vaginální suchost, změny nálady a deprese. Mnoho žen dnes pro léčbu příznaků menopauzy užívá bylinné přípravky. Přinášíme vám některé oblíbené byliny.

Ploštičník větevnatý
Doporučuje se jako nejlepší bylinný přípravek na menopauzu. Využívají se kořeny a oddenek rostliny, které pomáhají zmírnit návaly horka. To díky tomu, že obsahují látky podobné estrogenům a navrací tak hormonální hladinu do normálu.

Děhel čínský (Dong Quai)
V Číně se používá po více než 1000 roků k léčbě gynekologických potíží všeho druhu. Je účinný při udržování hormonální rovnováhy. Tato bylina se nedoporučuje ženám se sníženou krevní srážlivostí, nebo při silnějším krvácení.

Jetel Red clover
Účinná bylina na nálady a návaly horka. Obsahuje fytoestrogeny, což je forma estrogenu nacházející se v rostlinách. Dále obsahuje vápník, který je dobrý pro kosti.

Ženšen
Pomáhá na některé požíže, zejména na poruchy nálad a nespavost. Na návaly horka se účinnost neprokázala.

Srdečník obecný
Tato bylina se doporučuje zejména pro zmírnění úzkosti a vaginální suchosti spojené s menopauzou. Funguje však jako sedativum a těhotné ženy by se mu měly zcela vyhnout.

Kořen lékořice
Další účinný rostlinný lék na menopauzu. Je to bohatý zdroj flavonoidů, které pomáhají při regulaci hormonů v těle, čímž regulují proces menopauzy. Je účinný při léčbě deprese v důsledku hormonální nerovnováhy.

Starček zlatý
Mezi rodilými Američanmi je populární na zmírnění křečí, které se objevují v období klimakteria. Bylina pomáhá převést ženský reprodukční systém do normálu. Bylinu nekonzumujte čerstvou, pouze uschlou.

Pupalkový olej

Olej z pupalky dvoudomé je bohatý na gama-linolenové kyseliny. Ty opět pomáhají při zmírňování symptomů.