Být či nebýt vegetariánem…?

magazinzeny.cz

Toť otázka. Všechno má své pro a proti. Vegetariáni své vegetariánství považují za svaté, masaři své masařství za jedinou správnou věc. Jak to tedy doopravdy je? Potřebuje člověk k životu maso či nikoliv? Z jakých důvodů se vlastně lidé stávají vegetariány.

Důvody, z jakých se lidé stávají vegetariány:

– z přesvědčení (jde o přesvědčení, o víru, že vegetariánství je jediná správná cesta, že člověku jíst maso prostě nepřísluší)

– z lítosti ke zvířatům (představa steaku na talíři, který předtím vesele běhal a představa jeho vraždění vyvolává odpor ke konzumaci masa)

– ze zdravotních důvodů ( konzumace masa vyvolává zdravotní problémy)

 Důvody proč JÍST MASO:

– maso obsahuje cenné vitamíny, například také vitamín B12, který bývá obsažen převážně v živočišných bílkovinách

– maso obsahuje cenné minerály, které jsou z něj lépe využívány a vstřebávány, např. železo

Důvody proč NEJÍST MASO:

 – zvířata jsou naši přátelé a přátelé se nejí

– kvalita masa v obchodech je mizerná a je lepší ho nejíst, než si přivodit zdravotní problémy

– nemůže nám být lhostejné, jakým způsobem se lidé chovají ke zvířatům (způsob života a smrti zvířete má velký vliv na kvalitu a energii konzumovaného masa)

– maso obsahuje příliš velké množství tuku a cholesterolu, což neprospívá našemu zdraví

– díky konzumace masa se člověk stává „zvířetem“ a omezuje to jeho duchovní vývoj

– nadměrná konzumace živočišných bílkovin vede jednoznačně k vážnému poškozování zdraví (civilizační choroby – obezita, kardiovaskulární choroby, rakovina konečníku a střev)

– vitamíny a minerály obsažené v mase se dají dost dobře čerpat z rostlinných zdrojů

Rozhodnutí je na vás!

Je pravdou, že když už se člověk rozhodne být vegetariánem, je lepší, když je veganem. Spousta vegetariánů ani netuší, že nadměrnou konzumací vajec a mléčných výrobků, kterými si vynahrazují chybějící živočišné bílkoviny, si poškozují zdraví daleko více než kdyby si občas dali kousek bílého masa nebo ryby.

Ať už se rozhodnete jakkoli, nezatahujte do toho své děti. Nechejte je uzrát ke správnému rozhodnutí samy. Je pravda, že pokud dítě maso nikdy v životě neochutná, nebude vědět, jaké je a tudíž mu bude odebrána možnost volby.