Chronická rýma – jak ji řešit

magazinzeny.cz

Chronická rýma není vůbec nic příjemného. Doprovodnými projevy jsou zduřené sliznice, ucpávání nosu, zhoršené dýchání nosem, popřípadě nemožnost dýchat nosem, husté nosní hleny, potřeba neustálého smrkání. Může se objevovat únava, lehká teplota a také bolesti hlavy.

Časté návraty rýmy či opakování rýmy není nic příjemného. Neustále sebou musíte nosit kapesníky, smrkat, nos máte za pár dní odřený, červený, nemůžete se pořádně vyspat, dýcháte přes pusu, ráno se probouzíte s vyschlým krkem. Pokud se vám rýma vrací, jedná se o rýmu chronickou a tu je potřeba řešit, jinak vás bude neustále trápit a vy nikdy nevyjdete bez, aniž byste nezkontrolovali, zda u sebe máte kapesníky.

Příčiny chronické rýmy

Častou příčinou, proč se objevuje chronická rýma je snížený imunitní systém. Mohou to být také zvětšené nosohltanové mandle, rozdílné anatomické uspořádání nosu. Pokud jsou nosohltanové mandle zvětšené, je možné podstoupit chirurgický zákrok, kdy se mandle vytáhnou, a chronická rýma se tímto může odstranit.

Jak vyřešit chronickou rýmu?

Pokud trpíte chronickou rýmou, je důležité najít specializovaného lékaře a poradit se s ním o tom, jaká bude vhodná léčba a jak postupovat. Chronická rýma se často může řešit pomocí laseru. Před samotnou léčbou chronické rýmy laserem je potřeba důkladné vyšetření. Díky němu zjistíte jaká je přesná, příčina chronické rýmy. Může to být zduření nosní sliznice, problémy s nosními polypy a podobně. Laser dokáže odstranit nosní sliznici a tak zprůchodnit nosní průchody. Vyřeší rovněž potíže, které jsou s polypy spojené. Ošetření je ambulantní a bezbolestné, není potřeba se strachovat a bát.

Po zákroku není nutné zacpávat nos tampónky, po zákroku pociťujete rýmu, nejsou žádné bolesti, další den je možné se opět vrátit do práce. Úspěšnost této léčby je devadesáti procentní. Za několik týdnů jsou viditelné konečné efekty této léčebné metody. Pokud je chronická rýma způsobena sníženým imunitním systémem, můžete jej zvýšit a neustále jej posilovat, v tom vám rovněž poradí lékař.