Co dělají šťastné páry oproti ostatním? 2/2

magazinzeny.cz

Vztahy jsou klíčovým tématem našich životů. Mohou přinést pocity štěstí, nicméně mnoho nefunkčních vztahů přináší spíše napětí a stres. Průzkumy ukazují, že šťastné vztahy dělají určité věci, které ostatní páry nedělají. Pojďme se podívat, co se od funkčních vztahů můžeme naučit!

Přiznejte si problémy
Funkční páry mají smysl pro odpovědnost, protože každý ze dvou má smysl pro odpovědnost rozvinutý. Je-li zodpovědnost jenom na jedné straně, vzniká napětí. Chceme-li, aby náš protějšek byl odpovědný, musíme začít především sami od sebe.

Galantnost
Galantnost je jedním ze základních faktorů pro úspěšnost vztahu. Jak reagujete, když s partnerem v něčem nesouhlasíte? Jestliže se vytratí jemnost a laskavost, přijde do vztahu v takovou chvíli bolest a zášť. Neznamená to však, že máte všechno partnerovi odkývat a odsouhlasit. Je správné dát najevo svůj nesouhlas, ale v projevu nesouhlasu by měl být cítit respekt a jemnost.

Přátelství je více než rodina
Šťastné páry pochopily, že základem dobrého manželství a rodiny je přátelství.  Průzkumy ukazují, že ve vztazích typu “rodina” jsme na sebe častěji naštvaní, hašteříme se a atmosféra není vždy nejlepší. Naopak v přátelských vztazích tolik napětí není. Proto je důležité mít ve vztahu porozumění na přátelské úrovni, snáze tak dostaneme do vztahu více tolerance a respektu. Pokud chceme s partnerem vybudovat šťastnou rodinu, musíme být nejdříve přátelé.