Co nám signalizují jednotlivé chutě na jídlo

magazinzeny.cz

Dnes se pojďme podívat bez rozdílu pohlaví, co chybí našemu tělu za živiny a jak si o doplnění žádá chutěmi na určité jídlo. Jistě to znáte, kdy prostě i když nejíte sladké tak sníte na posezení velikou čokoládu.

Co vaše chutě skutečně znamenají? Pojďme na to.
Výzkum zjistil, že bažení po určitém druhu jídla, je ve skutečnosti způsob, jakým vám tělo dává vědět, že máte nedostatek určité živiny.
Když dostaneme chutě, často se zdá, že nás nic nenasytí a stále máme chuť k jídlu, dokud se nevzdáme a nesníme něco, co bychom pravděpodobně neměli. V duchu si říkáme, že je to nezdravé apod.

Jenže emoce a prostředí jsou hlavními spouštěči touhy a vizuální podněty, určité pocity a vůně v nás vyvolávají určité chutě. No a mozek pak dokončí zbytek.
Tyto chutě jsou však často jen způsobem, jak nám tělo dává vědět, že máme nedostatek určité živiny.

Toužíte často po čokoládě? Čokoláda je plná hořčíku a je možné, že tělo má opravdu nedostatek hořčíku. Místo toho, abyste se vzdali čokolády a tím pádem i přísunu hořčíku do svého těla, zkuste jíst ořechy, semena nebo oves. Pokud po krátké době přestanete mít chuť na čokoládu je vaše hladina hořčíku v pořádku.

Máte chutě na sladké? Nemůžete projít okolo pekárny či cukrárny, abyste i když nemáte hlad si nekoupili něco malého? Můžete mít nedostatek chrómu, uhlíku, fosforu, síry nebo tryptofanu. Zkuste sníst brokolici, luštěniny nebo sladké brambory. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté výše zmíněné prvky a určitě brzy zaznamenáte změnu.

Dokonce i touha po sacharidech svědčí o nedostatku dusíku. Zvyšte svou hladinu tím, že budete jíst tmavou listovou zeleninu, ořechy a semena.
Pokud se přistihnete, že hledáte tučná jídla, pravděpodobně máte nedostatek vápníku. Mezi dobré zdroje vápníku patří losos, fíky, kapusta a datle.

Když potřebujete něco krémového, jako je zmrzlina, často to znamená, že máte nedostatek železa. Mezi dobré zdroje železa patří červená řepa, tmavá listová zelenina nebo červené maso.
Potřebujete další kávu nebo čaj? Vaše tělo pravděpodobně jen potřebuje nějaký fosfor, síru nebo železo. Zkuste doplnit své tělo zeleninou, ořechy, tmavou listovou zeleninou nebo brukvovitou zeleninou.

Slaná jídla jsou často způsobem, jak vás tělo upozorní na nedostatek chloridu nebo křemíku. Zkuste sníst trochu celeru, mořských řas nebo ořechů a semínek a brzy zjistíte, že už nedosolujete.

Konzumace potravin bohatých na vápník také pomůže omezit touhu po sladkých nápojích, jako je cola.
Dokonce i předmenstruační chutě vykazují nedostatek zinku. Doplňte tělo konzumací některých ořechů a semínek, mořských plodů nebo tmavé listové zeleniny.

Jistě občas si každý dáme v létě zmrzlinu či zákusek nebo něco pikantního. Pokud jsou však chtě a vlčí hlad stále s námi zkusme se zamyslet, zda je naše tělo v rovnováze.

Zpracovala Freyová Alice