Cvičení po porodu: Čím dříve, tím lépe!

magazinzeny.cz

Pyšníte se malým ranečkem v náručí a vzpomínáte na nezapomenutelné chvíle vašeho života nebo se teprve na mateřskou úlohu připravujete? Snad každá žena kromě krásného a zdravého dítěte také touží po tom, aby zůstala i jako maminka nejen krásná a zdravá, ale taky štíhlá.

Je známo, že přebytečná kila po porodu se shazují obtížně a to i přesto, že maminka kojí a poletuje kolem děťátka od rána do večera. Nejde jenom o získání ztracené štíhlosti, ale také pružnosti a především pevnosti svalů.

 Zlepšete svůj sexuální život pomocí Kegelových cviků!

Určitě si vzpomínáte, jak vás sestřičky ihned po porodu nutily do cvičení a posilování svalů pánevního dna. Tohle cvičení je ze všeho nejdůležitější a čím dříve po porodu s ním začnete, tím lépe pro vás. Pro ženy po vaginálním porodu je toto cvičení naprosto nezbytné! Jedná se tzv. Kegelovy cviky.

Posilovat svaly pánevního dna můžete kdykoliv a naprosto kdekoliv. Pokud se u toho nebudete tvářit jako když sedíte na záchodě, nikdo to na vás nepozná. Stačí jen nenápadně stahovat a uvolňovat svaly pochvy, jako byste chtěla svírat partnerův penis. To je ostatně výborný nápad, který můžete okamžitě po uplynutí individuálně dlouhé doby šestinedělí začít praktikovat při milování s partnerem. Po porodu bývají poševní svaly často značně uvolněné a Kegelovy cviky bývají zpravidla jedinou možnou cestou, jak uvést sexuální život do přijatelného normálu nebo ho výrazně zlepšit.

Posilování břišních svalů po císařském řezu

Mezi další důležitá cvičení pro ženy po porodu patří posilování břišních svalů. Opět je třeba začít co nejdříve. Pokud žena rodila císařským řezem, je třeba počkat než se zahojí jizva. Už v porodnici můžete zvedat pánev a posilovat svaly pánevního dna. Po vytáhnutím stehů můžete opatrně začít zvedat nohy kousek na podložku, nejlépe každou nohu zvlášť. Ať vás ani nenapadne dělat sedy, lehy nebo sklapovačky! Ostatně bolest by vám to ani nedovolila. Posilování přímých břišních svalů je povoleno až za tři měsíce po porodu císařským řezem!

Pokud vám sestřička v porodnici doporučí, abyste si co nejdříve po císařském řezu lehla na břicho a vy na ni jen nevěřícně koukáte s otevřenou pusou, raději ji zavřete a překulte se na břicho. S trochou bolestí to jde a pro vaše rozřezané bříško je to to nejlepší, co můžete udělat!

Cvičení v období kojení

Spoustu kojících maminek ve cvičení také omezují bolestivě nalitá obrovská ňadra plná mléka pro miminko. Docela obtížně se s nimi vůbec pohybuje, natožpak cvičí nebo běhá. Netlačte na pilu a dělejte vše v rámci svých možností. Někdy je lepší méně než více. Na druhou stranu je třeba se vyvarovat lenosti, pohodlnosti a výmluv na to, že se dost naběháte kolem děťátka.

Pro vaše tělo je velice důležité posilování, ne běhání. Proto jen běhání kolem miminka nestačí. Posilujte a cvičte. Dostanete se brzo do formy a budete opět na svou postavu pyšná.