Dbejte na rozmístění a role v kuchyni

magazinzeny.cz

Čínské učení feng-šuej pracuje s tokem energie, kterému by se mělo umožnit nerušené proudění. Proto se věnuje vztahu člověka v prostoru. Tradiční východní systém tak stále intenzivněji proniká i na západ, kde se více a více lidí pokouší dospět k oné harmonii – ať již doma nebo třeba v zaměstnání. Jak může feng-šuej ovlivnit návrh kuchyně?

Správně dimenzovaná kuchyně

Kuchyně by neměla být v blízkosti vchodových dveří. Podle čínského učení může taková dispozice mít negativní účinek na náš život, včetně zdravotních problémů. „Nejvhodnější světovou stranou pro umístění kuchyně je východ,“ radí Iva Matyášová – poradkyně a lektorka Feng Shui.

Obdobně nevhodné je situovat dveře od kuchyně proti těm od ložnice. To náš spánek budou narušovat výpary z vaření. Pokud tedy jinou možnost nemáme, alespoň dodržujeme zásadu zavřených dveří. Hrozí nám i energetický konflikt ohně v kuchyni a energie v ložnici. Lůžko a sporák jsou velmi silnými energetickými centry, avšak navzájem protichůdnými.

Vhodně umístěný sporák

Pohlídat bychom si tedy měli jak pozici sporáku, tak i jeho směřování. Nejvhodnější je pozice u zdi, nikoli v rámci kuchyňského ostrůvku v prostoru, jak je tomu často v moderních kuchyních. Je to proto, že energie by mohla do sporáku narážet a mít tak nepříznivý vliv.

Sporák nesmí být ani umístěn v linii okna a dveří, tok energie by pak ovlivňoval průvan. Dodržovat bychom měli i adekvátní odstup sporáku a jakéhokoliv zařízení souvisejícího s vodou, tedy například myčky nádobí nebo vodovodu. „Sporák by měl být co nejdále od lednice,“ dodává Iva Matyášová. Doporučuje se vzdálenosti alespoň 50 centimetrů.

Světlé odstíny do kuchyně

A to jak ta doslovná, tak i ta, kterou myslíme spíše obrazně. Základem by se v kuchyni měly stát světlé odstíny, neboť působí pozitivně. Iva Matyášová doporučuje bílou a zelenou barvu. „Bílá barva přináší čistotu a zelená zdraví. Jejich provázanost s dalšími místnostmi v bytě je rovněž důležitá,“ dodává poradkyně a lektorka Feng Shui.

Správný výhled

Okna by v tomto případě měla směřovat na jih nebo východ. U vaření byste navíc měli vidět na dveře. Symbolicky tak dáváte najevo, že jste připraveni na to, až k vám domů energie „vejde“.

Výhled do zahrady či parku nebo na květiny na parapetu rovněž pozici kuchaře při vaření posilují.

Květiny

Živé květiny nebo plody k vám domů vnesou novou silnou energii, protože jsou symbolem přírodní životaschopnosti. Pozor, rozhodně to ale neplatí pro ty sušené. Ty naopak symbolizují stagnaci. Z živých rostlin se nedoporučují kaktusy. V bytě můžete mít i květiny řezané, jestliže vám podmínky nedovolují pokojovky. Jakmile ale začnou vadnout, určitě je vyhoďte.

Reklamní článek