Dětské domácí nehody a úrazy

magazinzeny.cz

Domov má být tím nejbezpečnějším místem pro naše děti. Přesto podle některých průzkumů více než 40% dětských úrazů nastane doma. Nebezpečí se může skrývat na každém rohu a pokud máte doma malého prcka, měli byste zavčas všechny nástrahy ve vašem domově odstranit.

Sporák
Práce maminky či tatínka v kuchyni dítě fascinuje a chtějí vždy pomoci. V kuchyni zároveň čeká na dítě nejvíce nástrah a sporák je magnetem na potíže. Vařte tedy raději na zadních plotýnkách, kam dítě nemá šanci dosáhnout. Vyhnete se tak nešťastné situaci, kdy dítě na sebe svrhne kastrol s vařícím jídlem uvnitř. Taktéž je vhodné od malička učit dítě, aby se nepřibližovalo k troubě. Pokud ho to nenaučíte vy, zapamatuje si to po případném popálení, ale tomu je možné předejít.

Pomocníci v kuchyni
Rozžhavená fritéza nebo i rychlovarná konvce plná horké vody, by měly být situovány co nejdále mimo dosah dětí. Stejně tak neopomíjejte na kabel, ten by též měl být mimo dosah. Stačí totiž i drobné zatáhání za šňůru a riziko nepříjemných popálenin je na světě. Jakékoliv ostré věci pokládejte na co nejzadnější část kuchyňské linky.
Stejně to funguje ovšem i mimo kuchyň, zvýšenou opatrnost doporučujeme u žehliček. Žehlit by se mělo zcela mimo přítomnost dětí.

Zásuvky
Zásuvky by měly být tím prvním, co zaděláte. K sehnání jsou speciální ochrany zásuvek, které je bezpečně vašim dětem znepřístupní. Vyhnete se tak popáleninám elektrickým proudem, které umí proniknout do hloubky. Nemluvě o riziáku srdeční arytmie.

Oheň
Jakýkoliv zdroj ohně by měl být vždy bezpečně uchován. Hodně dětí má rádo oheň a přitom nevědí, kolik bolesti umí způsobit. Dítě by mělo být neustále v doprovodu dospělého, zejména pokud se griluje či opékají buřty nad táborákem.

V případě poranění a popálenin je vždy nejlepší provést přímou kontrolu u lékaře. Jako rodiče nemůžete spolehlivě vyhodnotit, jestli pomůže vaše oblíbená mastička či nikoliv.