Dětský nábytek musí být především bezpečný

magazinzeny.cz

Každá zodpovědná matka se zajímá o kvalitu výrobků, které kupuje pro své ratolesti. Zvlášť v dnešní době nás média saturují šokující zprávami o škodlivých ftalátech a uvolňujících se těkavých látkách z hraček, dětského nábytku a bůhví čeho ještě. My se dnes zaměříme na hlavní hrozby týkající se nabídky dětského nábytku.

Klasika – ostré hrany
Pokud začneme opravdu od těch nejbanálnějších, ale přesto nesmírně důležitých, prvků dětského nábytku, vybírejme u kvalitních výrobců, kteří mají s výrobky pro děti zkušenosti. Takový výrobce nabídne modely s odolnými a zaoblenými hranami, které nejenže vašeho potomka nezraní tak vážně jako nabroušené rohy babiččiny obývací stěny, ale zároveň se nepodvolí dětskému ožužlávání a testování materiálu.

Toxické plasty
S ožužláváním, ale i pouhým dýcháním dítěte, souvisí i evaporace jedovatých látek z nábytku levnější asijské provenience. Pozorní buďte k tzv. látkám vzbuzujícím mimořádné obavy (substances of very high concern, SVHC), což je termín, který používá směrnice REACH nové chemické politiky Evropské unie. Tyto látky se ukládají v organismu a v nábytku se vyskytují nejčastěji u napodobenin masivního dřeva. Nevinně vypadající lamino nebo dřevotříska může ve skutečnosti uvolňovat formaldehyd, který dráždí dýchací cesty a oči a vyvolává bolest hlavy nebo nevolnost. Kvalitní distributoři vám sami a bez vyzvání rádi předloží certifikáty potvrzující nezávadnost nabízeného zboží.

Toxické látky souvisí i s protipožárními vlastnosti textilií a nábytku v domácnosti. Stejně jako byste měli dbát na hořlavost či nehořlavost materiálů, informujte se o látkách, které ji zajišťují. Halogenderiváty s obsahem chloru nebo bromu nepřispějí k rodinnému zdraví.

Pozor na doplňky
Ale objemnými kusy nábytku to nekončí. Zaměřte se i na doplňky dětského pokojíčku, které by měly odpovídat věku dítěte, a podle toho obsahovat nebo neobsahovat vdechnutelné nebo malé části, které si děti s oblibou strkají do uší a nosu.

Zaměřte se i na opomíjenou výmalbu. Je barva použitá v pokojíčku zdravotně nezávadná? Nevypařují se z natřených povrchů nežádoucí látky? I na takové detaily si musíme dát pozor. Pořiďte chránítka zásuvek, která nejenže zabrání zvědavým prstíkům v prvních pokusech s elektrickým proudem, ale mohou sloužit i jako noční orientační osvětlení nebo oblíbený svítící prvek s pohádkovými postavičkami.
Placený reklamní článek