Dieta proti rakovině

magazinzeny.cz

Normálně si zde povídáme o dietách zaměřené především na podporu naší krásy, ale krása zkrátka není všechno. Správná strava především musí být zdravá. A v době plné civilizačních chorob je právě rakovina jednou z nejrozšířenějších nemocí. Léčí se obtížně, nicméně předcházet ji můžete snadno.

Rakovině se dá předcházet. Základem je zdravý životní styl, který zahrnuje nejen správné stravovací návyky, ale i pravidelný pohyb. U dospělých se doporučuje minimálně 150 minut střední fyzické aktivity či 75 intenzivní aktivity.

Základem zdravé váhy je mít správnou hmotnost – to znamená nejen kila navíc, stejně tak je nevhodné trpět podvýživou. Klíčem diety proti rakovině je strava bohatá na vlákninu, protože vláknina pomáhá dostat pryč z těla škodlivé sloučeniny. Na vlákninu je bohatá syrová zelenina a ovoce. V mase, mléčných výrobkách a zpracovaných potravinách naopak vlákninu nenajdete, takže pokud je vaše strava založená právě na těchto produktech, hromadí se ve vašem těle škodlivé rakovinotvorné látky.

Vaše tělo určitě pro začátek ocení, vyměníte-li bílé pečivo za tmavý chléb či bramborové chipsy za popcorn. Do jídelníčku však zapojte i ovoce, nejlépe maliny, banány, ostružiny, borůvky, mango či citrusové plody. Při večeři sáhněte po brokolici, špenátu, hrášku či další zelenině.

Důležitou látkou jsou antioxidanty, které chrání buňky před poškozením, které mohou způsobit nestabilní molekuly. Je prokázáno, že brání a zpomalují rozvoj rakoviny. Antioxidanty jako Beta-karoten, lutein, lykopen, vitamín A, C či E najdete v různých zdruzích ovoce a zeleniny, jako jsou pomeranče, sladké brambory, špenát, rajčata a mrkev.

Při dietě proti rakovině omezte spotřebu masa. Množství masa by mělo představovat maximálně 15 % vaší stravy. Vyhněte se zcela červenému a zpracovanému masu. Naopak jsou vhodné ryby, případně drůbež.
Zakázaným tématem je i alkohol. O souvislosti mezi rakovinou úst, krku, prsu či jater a alkoholem je již dobře známo. Proto byste něměli pít více než 1 nápoj denně.