Ekologická domácnost pro začátečníky

magazinzeny.cz

Pokud vám slovo ekologie nic moc neříká a jediná ekologická věc, na kterou jste se kdy zmohli je třídění odpadů ve vaší domácnosti, příroda vám jistě poděkuje alespoň za tohle! Ale vězte, že by vám mohla poděkovat daleko víc! I vy sami můžete mít velký užitek z toho, když zahodíte veškeré chemické prostředky a zásobíte se těmi biologicky odbouratelnými, které zase nejsou o tolik dražší. Uděláte tak hodně nejen pro přírodu, ale také pro sebe a pro své blízké!

Třiďte odpad!

Třídění odpadu je základ. Velice praktické je pořídit si krabice nebo pytle a umístit je někam do skříňky, za závěs nebo do komory tak, abyste je měli vždy po ruce a zároveň vám nehyzdily obytné prostory. Třiďte plasty, papíry, bílé a barevné sklo a po naplnění krabic či pytlů je odnášejte do příslušných barevných kontejnerů, které už dnes najdete na každém kroku.

 

Šetřete vodou a energiemi!

Používejte spořič vody, nesprchujte se dvě hodiny a nenapouštějte si plnou vanu vody každý den. Oplachování nádobí pod tekoucí vodou je rovněž velice nepraktické. Nemáte-li myčku, napusťte si vodu k mytí nádobí do dřezu. Není třeba připomínat, že pokud nemáte vlastní studnu, šetříte i vaši peněženku. Totéž se týká energií. Omezte výkony spotřebičů na minimum a nenechávejte je zbytečné zapnuté. Vyměňte žárovky za úspornější zářivky.

 

Omezte spotřebu igelitových tašek a sáčků!

Není potřeba po každém novém nákupu v supermarketu nosit domů další a další igelitové tašky. K čemu vám jsou?

 

Používejte ekologické prací prostředky a přírodní kosmetiku šetrnou k pokožce!

Ono to asi bude znít dost tvrdě, ale chcete-li mít ekologickou domácnost, zbavte se všech chemických prostředků, které jste dosud doma používali. Uznejte, že prádlo vyprané v klasickém prášku voní jako celá parfumerie, můžete ho donekonečna máchat a stále z něj poteče pěna. A nemluvě o nepříjemném svědění či dráždění pokožky chemicky vypraného oblečení u citlivějších jedinců. Veškeré čistící a prací prostředky, stejně tak jako kosmetiku, kterou používáte mohou nahradit kvalitní přírodní a ekologické prostředky, kterých je ve specializovaných prodejnách spousta.

Nejen, že skutečně fungují, čistí a perou, ale také příjemně a jemně voní, jsou maximálně šetrné k vaší pokožce a samozřejmě také k přírodě. Většinu pracích prostředků a mýdel tvoří deriváty rostlinných olejů a o vůni se starají rostlinné esenciální oleje. Základem mnohem čistícím prostředků je ocet.

Co se týká kosmetiky, nepotřebujeme přece drahá líčidla, spreje, tužidla, barvy a laky na vlasy, deodoranty, parfémy, krémy testované na zvířatech a bůhví co ještě. Stačí nám přece pár kousků kvalitní přírodní kosmetiky, trochu důvtipu a přirozené krásy.

A na závěr jedna dobrá rada: Choďte pěšky!