HIV/AIDS – báli jste se zeptat I.

magazinzeny.cz

Virus HIV a AIDS vzbuzují vášně. Respektive spíše strach a paniku, které vyživují mýty a pověry s tímto onemocněním spjaté. A položit přímou otázku je často těžké. Proto jsme tak učinili za vás – dnes se podíváme na možnosti přenosu viru.

* Dá se HIV chytit v bazénu, kde jsem měla nechráněný sex?

I za předpokladu, že v bazénu dělalo chvíli před vámi to samé nespočet HIV pozitivních párů, riziko HIV infekce je téměř nulové. Virus HIV je velice citlivý a mimo lidské tělo rychle umírá. HIV vás při sexu v bazénu trápit nemusí – ostatní pohlavní nemoci jako třeba chlamýdie.

* Je možné se nakazit při francouzském polibku?

Přestože se virus HIV nachází i ve slinách, ani intenzivní líbání přenos nezpůsobí. Někdy se zmiňuje riziko v případě otevřeného zranění uvnitř úst. Jedná se ovšem o možnost teoretickou, v praxi není znám případ, kdyby došlo k přenosu touto cestou. Virus HIV se ve slinách objevuje ve velice malé koncentraci a navíc sliny samotné mají schopnost virus ničit. Líbání je tedy považované za zcela bezpečné (za předpokladu, že se nebudete navzájem v průběhu líbání zuřivě kousat do jazyka, až by příštila krev).

* Mohu dostat HIV od nějakého domácího zvířete? Kousnutím, škrábnutím…

Ze zvířete na člověka a obráceně virus HIV přenést nelze. Přestože některá zvířata jako opice či kočky mohou trpět podobným onemocněním, jedná se o odlišný virus a nákaza je nemožná.

* Lze přenést virus HIV pozřením infikované krve?

Určité riziko zde je. V žaludku vše ničí žaludeční kyselina. K přenosu může dojít v ústní dutině a to v případě, kdy se v ní nachází otevřené zranění.

* A jak je to s rizikem, když se dostane sperma do očí?

V takové situaci k přenosu skutečně dojít může, pravděpodobnost je však malá. Záleží na stavu spojivek i koncentraci viru v ejakulátu.