HIV/AIDS – báli jste se zeptat II.

magazinzeny.cz

Virus HIV a AIDS vzbuzují vášně. Respektive spíše strach a paniku, které vyživují mýty a pověry s tímto onemocněním spjaté. A položit přímou otázku je často těžké. Proto jsme tak učinili za vás – dnes se podíváme opět na možnosti přenosu viru, tentokrát však se zaměřením na sex.

* Lze dojít k přenosu HIV při orálním sexu?
Orální sex představuje riziko malé, ale nikoliv nulové, označuje se za bezpečnější sex. Penis v průběhu milostného aktu vylučuje tzv. kapičku touhy, která sama o sobě může obsahovat virus HIV a může být zdrojem přenosu. Pro zvýšení bezpečnosti je vhodné, aby nedošlo k ejakulaci do úst. Mnohem rizikovější je při orálním sexu přenos jiných pohlavně přenosných nemocí, jako je třeba kapavka.

* Je možné nakažení virem HIV při použití kondomu?
Kondom je velice bezpečná ochrana proti pohlavním nemocem. Jeho případná nespolehivost vyplývá ze situací, kdy kondom sklouzne či praskne. Důležité je umět kondom správně nasadit. Poté je bezpečnější alternativou pouze stálý partner a vzájemná věrnost.

* Jak je to s rizikem nákazy při tzv. přerušované souloži?
Přerušovaná soulož může sice riziko přenosu viru snížit, ale pouze nepatrně. Pokud chcete bezpečný sex, je třeba investovat do kondomu, který byste měli mít vždy u sebe.