Jak bránit pokožku proti spálení

magazinzeny.cz

Hlavní rady, jak se chránit proti spálení kůže nejenom během opalování, ale jakéhokoliv pobytu na Slunci.

1. Pozor na polední slunce – největší sluneční žár nastává mezi 11 a 15 hodinou, proto byste měli v tomto čase pobyt na Slunci omezit na minimum.

2. Opalujte se postupně – pokud se chcete opálit, nevystavujte kůže slunečním paprskům naplno hned od prvního dne. Dejte kůži čas si zvyknout a chytit barvu.

3. Používejte kvalitní opalovací krémy – šetřit se nevyplácí, přičemž hlavním ukazatelem by měla být hodnota ochranného faktoru. V našich končinách používejte nejméně dvacítku, u moře od třicítky výše.

4. Ochrannou vrstvu krému pravidelně obnovujte – dejte si pozor na to, abyste měli kůže neustále chráněnou. Nejenom pobyt ve vodě, ale i čas samotný způsobuje, že krém ztrácí účinnost. Je proto nutné ho obnovovat.

5. Používejte přikrývku hlavy – většina lidí má kůži na hlavě chráněnou vlasy a neuvědomuje si, že vlasy kůže před Sluncem v podstatě nechrání. Snažte se proto nosit pokrývku hlavy.

6. Mažte si rty – také rty jsou vystaveny slunečnímu záření a je potřeba je chránit. Melanom se vyskytuje i v této oblasti těla.

7. Při zčervenání pozor – pokud vám kůže zčervená, neměli byste pokožku vystavovat Slunci do doby, než se kůže zase uklidní.