Jak dlouho kojit a proč

magazinzeny.cz

Kojení se řadí mezi zcela přirozené procesy, které jsou typické pro všechny savce. U lidí se přesto kojení poněkud liší. Jedná se o záležitost, která se postupem času poněkud změnila a náhled na kojení je momentálně úplně jiný, než tomu bylo v dobách minulých.

Kojení se stalo jakousi věcí veřejnou. O tomto faktu svědčí i samotný proces kojení, který již není žádnou intimní záležitostí, ale jedná se o zcela veřejnou činnost. Některé ženy dokonce schválně kojí na veřejnosti. Dokazují okolí své mateřství a samy sobě to, že jsou schopny se o dítě skutečně postarat. Hojně diskutovaná je zejména délka kojení. Dokdy tedy vlastně dítě kojit?

Nekojit vůbec

Některé ženy zastávají názor, že kojit se nemusí fakticky vůbec. V současnosti je možné najít velké množství různých kašiček a příkrmů, které jsou schopny kojeni nahradit již od samotného začátku. Jestliže si chce žena zachovat svůj původní tvar poprsí, pak většinou volí tuto variantu. Jedná se ale o vcelku protipřírodní zásah do života dítěte, jelikož mateřské mléko obsahuje spousty nenahraditelných látek. Matce se takovýto styl kojení- nekojení finančně nevyplatí. Příkrmy pro nejmenší děti jsou neskutečně drahé a bude nutno sáhnout hluboko do kapsy.

Rok a dost

Většina matek dnes inklinuje k názoru, že ideální je kojení přibližně do jednoho roku života dítěte. Tato doba je skutečně vhodná. Ve věku jednoho roku jsou již schopny i malé děti přijímat jinou potravu, která zcela přirozeným způsobem nahrazuje mateřské mléko. Na mysli mám kupříkladu mrkev anebo brambory. Není ale problém dítěti klidně připravit i krupici. Kravská bílkovina by již takto starým dětem měla činit minimální obtíže.

Co nejdéle

Některé ženy preferují kojení až do pozdního dětského věku. Tato skutečnost je sice pravdivá, ale bohužel ne příliš vzhledná. Když vidí člověk matku, která kojí čtyřleté dítě, pak se mu zcela přirozeně něco nezdá. Tento typ alternativního kojení je jakousi zvráceností a mnohými z nás je považován i za úchylku.