Jak na letní koupání s kontaktními čočkami

magazinzeny.cz

Užijte si letní koupání s ostrým viděním – zkuste to letos v kontaktních čočkách! Kontaktní čočky a voda jsou velmi diskutované téma. Již při první zkoušce čoček oční specialisté varují, že čočky a voda nesmí v žádném případě přijít do kontaktu. Jak je tedy možné se s nimi koupat?

Čočky by neměly přijít do styku s vodou, protože voda je zdrojem mikroorganismů, které očím vadí – např. jedním z nejnebezpečnějších, kvůli kterému lze přijít o zrak, je Acanthamoeba. Ta přežívá mezi čočkou a okem a způsobuje závažný zánět rohovky. Když už vám tedy šplouchne voda do očí, čočky buď důkladně vyčistěte peroxidovým roztokem, nebo je vyhoďte. I z toho důvodu je do vody ideální nosit jednodenní čočky na jedno použití nebo levné kontaktní čočky.

Voda má také další vliv na kontaktní čočky, kterého si můžete všimnout například ve sprše nebo v bazénu. Čočky mohou vstřebat vlhkost, čímž se zvýší koncentrace vody v čočce, a můžou se na oko přisát. V tomto případě počkejte cca 30 minut do ztráty přebytečné vláhy, než je z očí sundáte. Častěji se tento jev vyskytuje u hydrogelových čoček, méně u silikon-hydrogelových jako Acuvue Oasys nebo 1-Day Acuvue TruEye.

Riziko kontaminace čočky bakteriemi z vody závisí i na typu vody. Stojaté vody (rybník, jezero) jsou mnohem příznivějším prostředím pro množení mikrobů, obecně je tedy možné říci, že s čočkami je lepší spíše koupání v čistých řekách nebo v moři. Riziko infekce je mnohem nižší v chlorovaném bazénu, kde ale může být problémem chlór. Pokud čočky chlorovanou vodu absorbují, mohou oči velmi dráždit. Časem by se ale měl chlór z čoček dostat pryč, pomoci mohou i zvlhčující kapky.

Absolutní tabu by mělo být potápění se v kontaktních čočkách s otevřenýma očima bez plaveckých brýlí. Nejenže čočky nasají vodu plnou mikroorganismů, ale také ztratí kontakt s okem – nesedí na něm a drží jen díky slznému filmu, ve kterém plavou. Vodou je toto pouto narušeno, čočku tak proto snadno ztratíte. V plaveckých brýlích je mezi okem a vodou přirozená vzduchová kapsa, čočky zůstanou bez problémů na svém místě a nekontaminují se – plavecké brýle jsou tedy tou nejschůdnější cestou jak se potápět nebo plavat v kontaktních čočkách.

Placený PR článek