Jak na skvrny od krve

magazinzeny.cz

Skvrny jsou nedílnou součástí našeho života. Skvrny nejčastěji provázejí děti, ovšem ani dospělým lidem se nevyhýbají. I když dáváte sebevětší pozor, skvrna se stejně vytvoří. Obvykle to bývá v době, kdy si na sebe vezmete čerstvě vyprané a vyžehlené oblečení, které máte na sobě poprvé. A ejhle, skvrna se vytvoří, ani nemrknete. To je k vzteku, navíc když musíte v práci vydržet takhle celý den. Skvrny se dají odstranit různě, většinou na to postačí prací prášek a vyprání v pračce. Ovšem jsou odolnější skvrny, které ani po vyprání v pračce nejdou dolů a na vašem oblečení se jim zalíbilo. Bývají to skvrny od borůvěk, červeného vína, od čaje a podobně. Jak na skvrny od krve?

Na skvrny od krve obvykle se používají speciální čisticí prostředky. Ovšem pokud nechcete tyto prostředky kupovat, můžete nejdříve vyzkoušet takzvané babské rady, které mohou pomoci a vy tak nemusíte kupovat speciální prostředky. Základem boje se skvrnami je studená voda. Teplé vodě se vyhněte velkým obloukem. Proč? Protože teplá voda způsobuje srážení krve, ta se pak dostává ještě hlouběji do vláken. To poté ztěžuje odstraňování skvrn. V pračce perte skvrny od krve maximálně na čtyřiceti stupních. Pokud to bude více, skvrny na oblečení zůstanou.

Čištění čerstvých skvrn

Pokud se stane, že na oblečení máte skvrny od krve a tyto skvrny jsou čerstvé, můžete je začít čistit. Pokud máte k tomu prostor. Oblečení nechte namočené ve studené vodě, několik hodin. Poté jej dejte do pračky a vyyperte společně s kvalitním pracím práškem. Skvrna by měla být odstraněna. Pokud po ruce nemáte pračku, zkuste to jinak. Nechte oděv ve studené vodě několik hodin a poté jej vyperte v mýdlové vodě. Do mýdlové vody můžete přidat čpavek, ocet, sodu a podobně.

Čištění zaschlých skvrn

Pokud vám skvrny zaschnou, jde odstranění mnohem hůř. Oblečení namočte do studené vody, tentokrát na jeden den. Připravte si roztok boraxu nebo čpavku a tím mechanicky přetírejte skvrny. Skvrnu můžete také namočit do vlažné vody a nechat jí tam alespoň hodinu. Poté skvrnu posypat solí a nechat asi hodinu působit. Skvrnu očistěte a properte. Pokud je stále skvrna viditelná, můžete postup opakovat.