Jak nejlépe vyčistit koberec od fleků a špíny

magazinzeny.cz

Všichni, vlastnící koberec, to znají. Rozlité víno, špína, prach. Přidá-li se k tomu domácí mazlíček, který udělá na koberci loužičku, je z toho pěkná spoušť. Otázka je jasná – jak koberec vyčistit tak, aby vypadal jako nový? I v případě, že se budete o koberec pravidelně starat a vysávat jej, k zajití jednou dojde. Prach je zkrátka všude a koberec se chtě nechtě špiní. Podívejme se na základní rady a triky, jak zbavit koberec fleků a špíny.

Pozor na vodu

Voda je pro čištění koberců nejúčinnější a v kombinaci se speciálními přípravky na čištění koberců přináší nečekaně dobré výsledky. Dříve, než se do čištění koberce vodou pustíte, zjistěte si, jaký typ koberce máte. Máte perské, vlněné či hedvábné koberce? V takovém případě musíte čistit suchou cestou – mohlo by dojít k jejich poškození!

Samotné čištění vodou je hloubkové, je však počítat s tím, že koberec bude mokrý delší dobu a nebudete se tak po něm chodit. Rozhodně na mokrý koberec nesmí přijít nábytek, mohlo by dojít k plesnivění nábytku i samotného koberce. Pozor si také dejte na chemické přípravky, které by měly koberec vyčistit. V případě použití špatného přípravku může dojít k chemické reakci a změně barvy koberce a to rozhodně nikdo nechce.

Čištění suchou cestou

Pro kvalitní čištění koberce rozhodně nemusíte používat jen vodu. Existují přípravky ve formě prášku, ten se rozprostře po koberci a na prach reaguje tím, že na sebe váže částice špíny. Po nějaké době tak stačí vzít jen do ruky vysavač a prášek i se špínou vysát. Tento způsob čištění koberce je šetrnější, ovšem finančně nákladnější.

Suchá cesta a mokrá cesta – to jsou základní principy čištění koberců. Pokud nezaberou standardní metody a chemické přípravky, nezbývá nic jiného, než si pro čištění zavolat specializovanou firmu s profesionálním vybavením. Na druhé straně, netřeba takovou firmu volat, je-li míra zašpinění únosná.