Jak pomůže k pochopení nadání vašeho dítěte dětské pískoviště?

magazinzeny.cz

Určitě doma přemýšlíte, čím se vaše díte stane, až vyroste. Někteří rodiče nechávají čas volně plynout a vyčkávají, kam zájmy a osud jejich dítě zavane. Jiní naopak cílevědomě připravují syna nebo dceru na budoucí povolání již od útlého dětství. A třetí skupina rodičů se snaží pozorovat vlohy a vlastnosti potomka a podle nich mu nabízí různorodé cesty k tomu, aby kráčely ke své budoucnosti.

Říkáte si, kam patřím zrovna já? Tak ale otázka vůbec nestojí. Mnohem důležitější otázka, kterou byste si měli položit, je tato: „ Co dítě baví a jaké má schopnosti a nadání?“

Právě to je totiž nejdůležitější. Nemá smysl dítě nutit do něčeho, k čemu nemá vlohy. A je naopak velmi vhodné ho podporovat v tom, co ho těší a baví již od prvních krůčků. Zkuste vnímat například i to, jak se chová a s čím si hraje, když přijde na pískoviště. Tato nevinná hra totiž může ledaccos napovědět. Ačkoliv si myslíte, že většina dětí si hraje na pískovišti stejným způsobem, tak to není docela pravda.

Jakýkoliv, byť drobný impuls, krok a chování dítěte nám dává malý střípek do celé mozaiky jeho charakteru a vybavení do života. Nebaví ho jen sedět a plácat bábovičky? Je neustále v pohybu a radši soupeří s jinými dětmi? Chce se prosadit a vyžaduje pozornost? Pak máte první střípek vypovídající o tom, že máte doma dítě, které bude rádo středem pozornosti, nebude mít rádo nudu a šeď a bude se chtít v životě prosadit.

A co třeba pravý opak. Sedí na pískovišti, vytváří různé výtvory z písku, je často zamyšlené a vnímá vás až na podruhé, nebo teprve když na něj zvýšíte hlas? Potom máte jeden bod ve prospěch umění, ideálů, fantazie a bohatého vnitřního světa.

Nebo do třetice. Těší se váš potomek na to, že na pískovišti potká kamarády, je nekonfliktní, snaží se s každým komunikovat a je velmi oblíben? Ano? Potom možná máte doma například budoucího diplomata nebo někoho, kdo se v budoucnu bude živit kontakty a komunikací s druhými lidmi.

Opravdu stačí jen vnímat drobné impulsy a náznaky a pozorný rodič dokáže odhadnout, pro co má jeho dítě nadání.