Jak potrestat dítě

magazinzeny.cz

Výchova dítěte je složitá a komplexní záležitost. Děti velmi často zlobí, neposlouchají, ignorují příkazy rodičů. Otázkou mnoha generací je, jak dítě trestat? Zatímco v minulosti byly fyzické tresty běžnou součástí výchovy dětí, dnes se od toho upouští. Existuje spousta metod, které by měly při výchově dětí pomoci a radí, jak děti trestat. Pojďme si některé metody nastínit.

Fyzické tresty? Již dávno ne
Pravděpodobně i vy jste patřily do generace, kdy vás vaši rodiče bez černého svědomí za špatné chování odměnili pořádným výpraskem. V současnosti jsou fyzické tresty zatracovány, podle odborníků se negativně projevují na psychice dětí a výsledek není zas až tak oslňující. Pokud dítě dostane tzv. „na zadek“, zas takový prohřešek to není. Vyhýbejte se však trestům typů rány řemenem či klečení na hrachu.

Demokratická metoda
Jedna z oblíbených, ne vždy však funkční metod je tzv. demokratická. Dítě má právo samo se rozhodnout, jak se bude chovat a co bude dělat, za špatná rozhodnutí však nese následky. Pokud si dítě neuklidí pokoj, je to jeho rozhodnutí. Rodič však nemá povinnosti za něj jeho úkoly plnit, pokoj proto zůstane neuklizený až do toby, kdy se dítě samo rozhodne se do úklidu pustit. Riziko spočívá v tom, že ho to nikdy nenapadne. S tím se dá také pracovat, např. mu slušně sdělit, že do tak špinavého prostředí nesmí pouštět své kamarády. Úklid si velmi rychle rozmyslí.

Zákazy
Osvědčenou metodou jsou zákazy. Je nutné počítat s tím, že dětem se zákazy příliš nelíbí a budou na to negativně reagovat a možná i vymýšlet další nekalosti. Vy jste však „šéf“ a děti vás musí poslouchat. Pokud nesplnit zadaný úkol, něco mu zakažte. Nebojte se ale odpouštět a čas od času trest zkraťte či zcela odpusťte. Dítě ve vás poté uvidí dobrou duši.

Způsobů, jak potrestat dítě, je samozřejmě mnohem více. Představili jsme vám ty nejosvědčenější a věříme, že si vyberete. Pochopitelně je možná i kombinace různých metod. Každý dítě vyžaduje rozdílný přístup. Dítě však z vás musí mít respekt, důvěřovat vám a věřit také tomu, že to, co má dělat, je pro jeho dobro.