Jak poznám, že jsem těhotná?

magazinzeny.cz

Plánujete-li rodinu a snažíte se otěhotnět, jistě znáte ono napětí a nedočkavost, která vás pronásleduje každým dnem, kdy se snažíte zjistit, zda se to povedlo či ne. Kdy vlastně žena pozná, že je v jiném stavu a kdy nejdříve to prozradí těhotenský test?

Znalosti biologie se jistě hodí. Ženský cyklus trvá, jak známo 28 dní, ovšem není to u každé ženy stejné. Doba ovulace bývá mezi 14. až 18.dnem cyklu a v této době také zpravidla dochází k oplodnění. Otěhotnět však může žena kdykoli.
Po oplodnění vajíčko putuje vejcovodem a přibližně za 5 dní dorazí do dělohy, kdy za dalších 5 dní dochází k uhnízdění. Teprve pak se začne v těle uvolňovat hormon hCG, který je zodpovědný za všechny těhotenské změny a jehož přítomnost v moči detekuje těhotenství.

Jaké jsou příznaky raného těhotenství?

Příznaky raného těhotenství jsou krajně individuální. Zatímco některé ženy intuitivně vědí již ode dne oplodnění, že jsou těhotné, některé nepociťují absolutně žádné příznaky až do dne, kdy s úžasem hledí na dvě čárky těhotenského testu. Mezi časté příznaky patří únava, ospalost, slabost, plačtivost, nevolnost nebo pocity na zvracení, přecitlivělost na různé pachy, bolestivost prsou nebo tlaky v podbřišku.

Kdy si mohu udělat těhotenský test?

Těhotenský test je možné udělat nejdříve za deset dnů od předpokládaného data oplodnění, tedy v době, kdy je vajíčko zahnízděno v děloze a začíná se tvořit hCG. Spolehlivější je však provést test teprve tehdy, nedostaví-li se předpokládaná menstruace a i v této době ještě bývá produkce hCG tak slabá, že jej mnohdy těhotenský test nerozpozná. Obecně tedy platí, čím později, tím lépe.

Pokud vám vyjde negativní výsledek, ještě to neznamená, že nejste těhotná. Zkuste opakovat test o pár dnů později. Pokud vám vyjde test pozitivní a dokonce i po podstatně delší době čekání od namočení papírku do odečtení konečného výsledku, pravděpodobně budete těhotná. Někdy se stane, je-li hodnota hCG příliš nízká, že se druhá čárka objeví až po deseti až patnácti minutách, přičemž doporučené odečítání bývá již po jedné minutě od provedení testu.