Jak působí kouření na nenarozené dítě? I.

magazinzeny.cz

Cigarety jsou jako malé trubky jedu. Obsahují tisíce různých chemických látek, z nichž jedna je škodlivější než ta druhá. Je zřejmé, že vašim blízkým kouření nijak neprospívá, zejména u nenarozených dětí. Kouřit je třeba přestat před a během těhotenství, stejně tak i v době kojení dítěte..

Dvě nejvíce děsivé složky cigaretového kouře jsou nikotin a oxid uhelnatý, které se doplňují ve svých škodlivých účincích. Když kouříte, nikotin jde hned do krve a tkání, což způsobí, že se krevní cévy zúží – a to včetně těch, které poskytují výživu dítěte. To znamená, že dítě dostává omezený přísun potravin a kyslíku úzkými trubkami a trpí pocitem podobným udušení.

Jak oxid uhelnatý vstupuje do krevního oběhu, začne absorbovat zbývající množství kyslíku v cévách. Tím se o polovinu sníží již tak omezená dávka kyslíku pro dítě. Je to podobné, jako kdybyste drželi polštář přes tvář vašeho dítěte, abyste mu zabránili v dýchání. Kouření ovšem způsobuje i dlouhodobé účinky na vaše dítě, čehož byste měli být všichni vědomi.