Jak se zachovat, když vaše dítě dostane záchvat zuřivosti

magazinzeny.cz

Děti jsou pro každého rodiče radost. Samozřejmě kromě radostí vás s dětmi určitě čekají také starosti. Říká se, malé děti malé starosti, velké děti, velké starosti. Určitě na tom něco pravdy bude. Děti obvykle v menším věku mají záchvaty vzteku a zuřivosti.

Obvykle ve chvíli, kdy něco nechcou, nelíbí se jim něco, nemají to, co chtějí a podobně. Záchvaty vzteku a zuřivosti jsou různé a dětem se můžou vyhnout. Obvykle si to ale prožije skoro každé dítko. Je to takový přirozený proces, dítě zkouší, kam až může dosáhnout, co mu rodiče odpustí, co mu povolí a nepovolí. Pokud se bude takto vztekat, možná mu to rodiče povolí. Jak se zachovat ve chvíli, kdy vaše dítě má záchvat vzteku?

Vztek obecně je prostě lidský projev. V dospělosti umíme vztek už jakž takž ovládat, ovšem existují lidé, kteří jej nedokáží ovládat a ventilují jej přesně jako malé děti. Malé děti mají minimum zkušeností jak ovládat vztek a zuřivost, proto dávají vztek a zuřivost tolik najevo a je jim jedno kde jsou. Tohle je také jedna z příčin, ovšem není jediná. Dítko se také musí vyrovnat se situací, kdy rodič chce, aby jej dítě poslouchalo, je zde v roli vychovatele. Od doby co se dítě narodilo, prakticky mělo plnou pozornost rodičů. Rodiče jej přebalovali, krmili, jakmile zaplakalo, ihned přiběhli a starali se. To už nedělají a taky občas rodiče říkají ne. To se nikomu nelíbí.

Trvejte na svém

Pokud se vaše dítko něčeho dožaduje a vy jednou řeknete ne, už neustupujte. Jakmile podlehnete dětskému vzteku a zuřivosti dítě si to zapamatuje a jakmile bude chtít něco znovu, vy řeknete ne, dítko spustí svůj naučený cirkus a vy podlehnete. Takže to na vás bude praktikovat pořád, protože ví, že jakmile to vydrží dostatečně dlouho, vy podlehnete a bude mít to, co chce. Proto trvejte na svém ne a neustupujte.

Trpělivost, trpělivost

Vaše dítě nepřestane mít záchvaty zuřivosti ze dne na den, s tím musíte počítat. Musíte být zkrátka trpěliví a trpěliví. Trpělivost je v tuto chvíli velkou doménou, a jakmile se jí dostatečně obrníte, po pár takových záchvatech vaše dítě pochopí, že tudy zkrátka cesta nepovede. Rovněž se také vyplatí, když má dítě záchvat zuřivosti, pevně jej obejměte, tak ať mu neublížíte, ale tak aby sebou nemohlo házet a nějak si ublížit. Nekřičte na něj a v objetí s ním počkejte, dokud se neuklidní. Určete si konkrétní místo, kde dítě odnesete, necháte jej tam, ať se vyvzteká a odejdete. Pokud má vaše dítě záchvat na veřejnosti, odveďte ho někam stranou, nepovolujte.