Jak se zbavit chuti na sladké?

magazinzeny.cz

Otázka, která u mnohých z nás vyvolává roztrpčení. Zbavit se chuti na sladké? To přece nejde! Ale ono to jde. A odpověď je zcela jednoduchá. Chuti na sladké se zbavíte tím, že ho přestanete jíst.

Pokud to uděláte a vydržíte to tak dlouho, dokud se nezbavíte abstinenčních příznaků, zjistíte, že cukr vlastně vůbec nepotřebujete a přinese vám to spoustu velmi příjemných výhod. Cukr je totiž droga. Chutná, uspokojuje a vyvolává závislost.

Chcete-li zhubnout, zbavit se množství nejrůznějších zdravotních problémů, například také opakovaných mykóz a kvasinkových infekcí, přestaňte jíst cukr!

Bílý cukr je právem považován za jeden z pěti bílých jedů. To ovšem neznamená, že když jeho nadměrnou spotřebu plně nahradíte cukrem hnědým, že máte vyhráno! Ať už se jedná o hroznový cukr, třtinový, řepný, obilný slad či med, pořád je to cukr. A člověk vlastně cukr vůbec nepotřebuje. Důkazem toho jsou diabetici, kteří ho nesmějí a dokážou žít i bez něj. Pokud si neosladíte život, kromě psychické újmy na zdraví se vám vůbec nic nestane. Zato spořádáte-li v průměru tabulku čokolády denně, tři koblihy k snídani a pijete-li třikrát denně řádně oslazený čaj, máte zaděláno na nejrůznější zdravotní problémy včetně obezity.

Veškeré cukry, které člověk přijímá se v těle přeměňují na glukózu. Důležitá a potřebná je konzumace polysacharidů, například obilovin. Jsou zaručeným zdrojem živin a dlouhodobé energie. Příjem jednoduchých cukrů vám okamžitě dodá energii, ale přinese vám také prázdné kalorie a v případě nadměrné konzumace i tuk uložený ve tkáních, který se přeměnil z nevyužité glukózy. Denní příjem jednoduchých cukrů by neměl přesáhnout 15% z celkového denního energetického příjmu.

Co dělat, když mám chuť na sladké?

Honí vás mlsná? Dejte si něco zdravého, což takhle sušené ovoce, oříšky s medem nebo obilná kaše se sladem? Říká se, že chuti na sladké pomáhá zabraňovat také chrom, který se využívá při redukčních dietách. Pokud ho máme v těle dostatek, měli bychom mít hladinu cukru v krvi pod kontrolou a neměli bychom pociťovat hlad. Chrom je obsažen například v obilných klíčcích, ústřicích nebo kvasnicích.