Jak se zbavit nepořádku? Udělejte si domácí inventuru!

magazinzeny.cz

Zjišťujete, že doma skladujete oblečení, které nenosíte, nebo že vaše děti mají plné skříně oblečení, ze kterého už vyrostly? Máte plnou komoru zmuchlaných papírů z vánočních dárků a plnou kuchyň nových spotřebičů, které není kam dát? Jak je to dlouho, co jste si uklízeli na psacím stole? Máte představu o tom, jak to právě teď vypadá v pokoji vašich ratolestí? Na jarní úklid je ještě spousta času, ale což takhle si, právě v tomto čase, udělat malou inventuru ve svém domě? Věci, zejména po Vánocích, se snadno hromadí a člověk ztrácí přehled o tom, co všechno vlastně doma má.

První krok: Vezměte si papír a tužku, projděte se po vašem domě a sepište si všechno, co byste chtěli uklidit, vyřadit a přetřídit.

Druhý krok: Systematicky si naplánujte, co a kdy je potřeba udělat nejdříve a co můžete nechat na pozdější dobu. Mějte na paměti, že i podle učení Feng shuej není dobré doma skladovat nepotřebné nebo dokonce rozbité věci!

Třetí krok: Dejte se do práce! Nebojte se vyhazovat nepotřebné věci! Rovněž nevhodné dárky nebo předměty, které vás obklopují a vlastně se vám ani nelíbí! Zbavte se jich! Co nechcete vyhodit hned, uschovejte do úložného prostoru, na půdu nebo do sklepa. Třeba se to jednou bude hodit. Mějte ale soudnost! Pokud byste měli věci třídit s přístupem, že se tohle všechno ještě někdy bude hodit, nezbavili byste se vůbec ničeho! Dávejte si pozor na jednu věc: Pokud chcete vyhodit věc, která vám nepatří, raději se napřed zeptejte jejího majitele!

 

Kam s tím?

Možností je spousta. Staré oblečení můžete dát na charitu, to hezké chovejte pro své děti. Retro móda je stále v kurzu! Dětské hadříky a potřeby můžete dát do bazaru. Rozbité věci nekompromisně vyhoďte. Další předměty můžete klidně rozdat. Staré účtenky, papíry, faktury, které už nebudete potřebovat zbytečně neskladujte. Házejte je rovnou do koše. Projděte si domácí lékárničku a všechny prošlé léky odneste do lékárny. Rovněž prošlé potraviny ve vaší spíži nemají co dělat. Ukliďte komoru, půdu, nevynechejte jediný kout. Při tomto řádění však nezapomínejte na zásady třídění odpadu! To by vám příroda pěkně poděkovala!

Když si uklidíte svůj dům, svůj prostor, vymažete všechny nepoužívané soubory z vašeho počítače, všechny nepovedené fotografie z vašeho fotoaparátu a neplatná telefonní čísla z telefonu, neskutečně se vám uleví!

A ještě cenná rada na závěr: Ukliďte si ve své hlavě! To je totiž ze všeho nejdůležitější.