Jak se zbavit plísní v bytě přírodní cestou

magazinzeny.cz

 

Trápí vás výskyt plísní v omezených prostorách vašeho malého panelákového bytu? Máte malé děti a nechcete je vystavovat nebezpečí při používání drastických chemických prostředků na hubení plísní? Máme pro vás pár tipů, jak tuto nepříjemnou situaci vyřešit.

Příčinou plísní v bytě bývá vlhkost a nedostatečné větrání prostor, nejčastěji se drží v koupelně, kolem ústředního topení nebo sporáku v kuchyni, kde dochází ke kondenzaci páry. V těchto případech je třeba se zaměřit také na prevenci, která spočívá především v dostatečném větrání obytných místností. V prvé řadě je třeba se zbavit vlhkosti v bytě. Do kuchyně je vhodné pořídit si kvalitní odsávač páry a zásadou číslo jedna je v žádném případě nesušit prádlo na topení!

Pokud už se plíseň vyskytne, je třeba ji co nejdříve zlikvidovat, aby se nešířila dál. Jedna z ekologických možností je umýt zeď mýdlovou vodou a důkladně ji vysušit silným proudem horkého vzduchu. Fén vám zřejmě nepomůže, zkuste teplomet. Nevýhodou je, že se takto spory plísně mohou rozšířit dále po celém bytě.

Další z možností je ošetření stěn mikrovlnami nebo použití ozónového generátoru. Tyto možnosti nejsou běžně dostupné a rozhodně také ne levné. Nabízejí je některé firmy, které se specializují na ekologické hubení plísní.

Jednoduchou a dostupnou metodou je použití ekologického přípravku, který je běžně dostupný na internetu nebo v drogeriích, o něco však dražší než obvyklé chemické přípravky. Použití přípravku je podobné, naředí se vodou a nanáší se na postižené zdi, rovněž se také může přidávat do nátěru. Je zdraví neškodný. Jeho účinnost spočívá v obsahu mikroorganismů, které se živí plísněmi, tedy dochází k přirozenému procesu jejich hubení.