Jak si rozdělit s partnerem domácí práce

magazinzeny.cz

Domácí práce jsou nutné zlo. Najde se jen málokdo, koho uklízení v domácnosti baví. Pokud žijete s partnerem a ještě jste se nedohodli na dělbě práce, je nejvyšší čas. Pokud se totiž do domácích prací pustíte sami, tato nálepka vám zůstane již navždy a partnera k práci nedonutíte. Pojďme si říci několik rad, jak si s partnerem domácí práce rozdělit tak, aby v domácnosti vše klapalo a šlo bez problémů.

Těžkou dřinu nechte chlapům
Pokud chcete pokračovat v mnoho let ověřené dělbě práce, nechte partnerovi tu tvrdší práci. Ovšem to, že občas utáhne kohoutem na vodovodu nebo zatluče pár hřebíků do zdi neznamená, že tím práce u něho končí! Doporučujeme předat partnerovi veškerou práci, u které by se mohl trošku zašpinit. Proč byste to měli dělat právě vy?

Praní a žehlení nemusí být výsada žen
Při plánování a rozdělování práce by se měli oba dohodnout. Ačkoliv je zažité, že praní a žehlení je záležitost čistě ženská, nemusí tomu tak vždy být. Pokud má partner cit pro detail a je pečlivý, může se klidně pustit i do žehlení.

Důležitá je komunikace
Při rozdělování práce je důležité komunikovat, a to jak na vaší straně, tak na straně partnera. Často se totiž stává, že partner dostane pocit, že mu něco diktujete a do práce se mu jednak vůbec nechce a je také podrážděný a práci nevykonává vůbec dobře. Zkuste se proto domluvit a na práci se společně dohodnout. Pokuste se partnerovi nic nediktovat.

Střídání
Při domácích pracích si můžete udělat plán, podle kterého se budete pravidelně střídat. Pokud tak nemáte monotónnost a představa, že byste celý život jen myla nádobí a utírala prach, vás děsí, domluvte se na střídání. Jeden týden já – jeden týden ty. Tak to může fungovat bez jakýchkoliv komplikací.

Když to někomu nejde
Pokud se najde domácí práce, která vám nebo partnerovi není blízká a ani vám nejde, opět se o tom zkuste poradit a domluvit se, že byste konkrétní práci vůbec nemuseli vykonávat. Pokud např. váš přítel nedokáže umýt nádobí tak, aby bylo čisté, nemá to moc cenu.