Jak si vymalovat byt. Vytvořte si svůj vlastní barevný prostor!

magazinzeny.cz

Uvažujete o tom, že na jaře vymalujete svůj byt? Loupe se vám omítka, dělá se vám v koutech plíseň? Nudí vás zašedlé fádní zdi? Prosí vás vaše mdlé stěny o to, abyste je znovu vymalovali? Vymalujte je v zářivých barvách!

Ze všeho nejdříve je třeba se rozhodnout, jakým barvám dáme přednost. Zda použijeme teplé či studené barvy, v jakých odstínech, zda budou jemné či syté.

Rozhodně je lepší použít kvalitní dražší barvy! Nehleďte na cenu a mějte na paměti, že nákup levných nekvalitních barev se opravdu nevyplatí. Na trhu jsou také už i ekologické barvy, které sice nemají tak velký výběr odstínů, ale jsou velice kvalitní a šetrné, jak k životnímu prostředí, tak k vašemu zdraví.

Co všechno budete potřebovat?

Kromě kvalitních barev vhodných pro nátěry interiéru si pořiďte minimálně dva štětce, jeden menší a druhý větší, pásku na omítku, váleček a misku na míchání barev. Samozřejmě také schůdky či praktický žebříček, hadr, prodlužovací tyč a igelity na zakrytí nábytku.

Pokud nemáte k dispozici zcela prázdný byt, budete mít trochu práce navíc. Veškerý nábytek je třeba dát stranou a umístit nejlépe do středu místnosti tak, aby při malováni nepřekážel. Pochopitelně je velmi praktické ho zakrýt igelitem, abyste ho při práci nezacákali.

Důležité je také předem připravit stěny k natírání. Je dobré vyhladit veškeré rýhy, zasádrovat praskliny a díry ve zdi nebo případně oškrábat starý nátěr. Je to velmi nepříjemná, avšak nezbytná práce.

S chutí do toho!

Pak už se můžete s chutí pustit do malování. Nejprve je dobré vymalovat stropy, které klidně mohou zůstat bílé.

Předtím než začnete natírat stěny je vhodné vytvořit si rovnou linku pomocí pásky na omítku, kterou umístíte na stěny ve výšce pár centimetrů pod stropem. Podle této linky budete rovně natírat stěny. Doporučuje se míchat barvu postupně, nikoli všechnu najednou. Tak budete mít jistotu, že si namícháte pouze tolik barvy, kolik potřebujete.

Začněte natírat štětcem a vymalujte si hrubé obrysy, špatně přístupná místa a menší prostory vykreslete malým štětcem. Pak už vám nic nebrání v pravidelných tazích válečkem pěkně odshora dolů.

Barevné stěny vypadají podstatně lépe než bílé. Nebojte se pohrát si s barvami. Budete mít dobrý pocit z dobře vykonané práce a pokud to všechno zvládnete sami, ušetříte peníze, které byste zaplatili natěračské firmě.