Jak si vypočítat BMI?

magazinzeny.cz

Máte každoroční neblahou zkušenost s přejídáním během vánočních svátků a vůbec celého zimního období? Znáte ten pocit, kdy se vám nechce ven do mrazu, sedíte pěkně za pecí a ládujete do sebe, co se dá? Není divu, že čísla na vaši osobní váze se pohybují v nelichotivých výškách a vy chcete zhubnout. Po otázce jak přichází také otázka kolik? Kolik má člověk vážit, aby to bylo akorát?

Na tyto otázky vám odpoví BMI kalkulačka, která vám spočítá BMI (neboli Body Mass Index) –

podíl hmotnosti těla v kilogramech a druhé mocniny tělesné výšky v metrech.

BMI = váha ( kg ) / výška ( m )2

Chcete-li vědět, zda máte ke své výšce optimální váhu či nikoliv a jaká případná zdravotní rizika z toho pro vás plynou, není nic jednoduššího než si spočítat svůj index hmotnosti a podívat se do tabulky, která vám ukáže, jak na tom vlastně jste. Zda je všechno v pořádku a strachujete se zbytečně nebo byste mohli krapet zhubnout.

Optimální hodnoty BMI se pohybují v různém rozmezí. U žen je to v rozsahu 21,3 – 22,1 kg/ m2, u mužů 21,9 – 22,4 kg/ m2. Hodnoty vyšší než 28 kg/m2 už bývají spojeny s rizikem vzniku civilizačních chorob. Od 30 kg/m2 pak už začíná obezita I. Stupně. Hodnoty pod 18 kg/m2 ukazují na podváhu.

Skrytá obezita?

Může se stát, že máte BMI v normálu a přesto trpíte obezitou? Bohužel může. Ani index tělesné hmotnosti není dokonalý. Může k tomu dojít v případě, že máte na těle málo svalové hmoty a vysoký podíl tělesného tuku. Jedná se o tzv. skrytou obezitu. Existují také případy, kdy vám vyjde vysoké BMI a přesto obézní nejste, protože veškerou váhu tvoří vaše svalová hmota. Tento jev se může vyskytnout například u sportovců.