Jak si vyrobit jezírko

magazinzeny.cz

Máte krásnou zahradu a něco vám tam stále chybí? Co takhle zahradní jezírko plné leknínů a žabek? Poradíme vám, jak na to.

Pro vybudování zahradního jezírka je třeba mít na zahradě vhodné podmínky. Jezírko nemusí být nijak velké, je ale potřeba dodržet několik zásad.

V prvé řadě je třeba si ujasnit k čemu má jezírko sloužit, jak má být velké, kde bude umístěno a jak bude hluboké. Vhodné je udělat si nákres. Jezírko je třeba umístit tak, aby na něj během dne částečně svítilo slunce.

Vyhloubit výkop si můžeme sami, neplánujeme-li jezero, ve kterém se hodláme i koupat. Výkop je nutné uhladit a pokrýt vrstvou písku, na který umístíme geotextilii, která bude zabraňovat prorůstání kořenů rostlin a chránit fólii před ostrými kameny. Na geotextilii položíme hydroizolační fólii v tloušťce 1 až 1,5 mm. Větší jezírko můžeme ještě doplnit čerpadlem nebo filtrem. Dno jezírka pak můžeme poklást pěknými kameny.

Osázení jezírka už bude příjemnou třešničkou na téměř hotovém dortíku. Průměrná hloubka jezírka by měla být minimálně kolem 40 cm. Rostlinky by se měly vysazovat na jaře, zhruba někdy v březnu. Na okrajích jezírka, v bažinaté zóně se daří rostlinám jako je kyprej, vrbina, orobinec, pomněnka, blatouch, vachta, lobelka, puškvorec, pryskyřník. Na hladině vyniknou lekníny, plavíny, kotvice nebo vodní hyacint. Pod vodou se mohou vyskytovat růžkatec, vodní mor nebo stolístek.