Jak snížit tělesnou teplotu při horečce

magazinzeny.cz

Horečka není nikdy nic příjemného. Potíte se, je vám horko, citíte se malátně unaveně a podobně. Tělo má svůj vlastní systém signalizace a ukáže vám, když s ním není něco v pořádku. Za horečku se označuje teplota, která je vyšší než třicet osm stupňů. Horečka bývá často lidmi podceňována, což rozhodně není dobře. Vedou se spory o tom, zda horečku snižovat či nesnižovat. Ze začátku je dobré horečku nesnižovat. Horečka je totiž přirozená reakce a zabraňuje množení virů a bakterií. Lidé mají mnoho tipů a triků na to, jak snižovat horečku. Zde jich je pár, které fungují a mohou vám pomoci.

Pokud se objevuje horečka, je to znak problému. Obvykle se musí tělo připravit na boj s nemocí. Pokud máte horečku, je důležitý a nezbytný klid, spánek, dostatek vitamínu a tekutin. Horečka má jako doprovodný efekt pocení. Je dobré se pořádně vypotit a všechny škodlivny z těla dostat. V bytě větrejte, je nutný čerstvý vzduch. Pokud se přidává třes těla, v tu chvíli obvykle teplota stoupá. Zabalte se do teplé deky, zachumlejte nohy a hlavně hodně pijte. Ideální jsou bylinné čaje, ovocné čaje, džusy a občas minerálky. Pokud se zpotíte, je dobré ihned převléknout pyžamo, nebýt zbytečně v propoceném pyžamo.

Při pocení jsou dobré zábaly. Když máte horečku a chcete ji srazit jinak, než tabletkami, udělejte si zábaly. Namočte prostěradlo do studené vody, zabalte se do něj. Je dobré si tělo obalit ještě do potravinové fólie, ať nemáte mokrou postel. Poté se přikryjte dekou a v klidu se snažte odpočívat. Studený obklad vyměňte po dvou až třech hodinách. Dalším zábalem může být zábal lýtek. Takový zábal sahá od kotníků až po kolena. Studena voda s trochou octa či citrónové šťávy. Obklad necháváme patnáct minut třikrát za sebou. Můžete také použít mokré ponožky, namočte je do studené vody a na patnáct minut si je oblečte. Pak znovu namočte.

Dobrými prostředky pro snížení horečky mohou také být léky, které horečku snižují. Nejčastějšími léky jsou paralen, acylpyrin a podobně. Zvolte si jeden lék, nikdy nekombinujte více léků dohromady. Spíše vám ublíží, než aby pomohly. Léky berte přesně podle návodu na užívání, nikdy neužívejte léky nadmíru, není to dobré pro váš organismus. Pokud horečka do dvou dnů neklesne, nebo pokud stoupá, jděte k lékaři.