Jak uspat dítě

magazinzeny.cz

Budí se váš drobeček v noci často? Musíte vynaložit veškeré své úsilí k tomu, abyste ho večer uspali? Nezoufejte! Máme pro vás pár rad, jak se vyvarovat špatných spánkových návyků dítěte a v klidu a v pohodě se v noci vyspat!

Každé dítě je jiné a každé dítě má jiné potřeby spánku. Některé spí celou noc jako dudek, některé se budí i desetkrát za noc. Pro děti je důležitý pocit jistoty a bezpečí. Nemají rády změny. Proto je dobré vytvořit si nějaký spánkový režim. Novorozenci a malí kojenci se často budí z důvodu potřeby kojení a také proto, že REM spánek, který u nich převládá, je náchylnější k probouzení.

Novorozenec spí až 19 hodin denně. Postupně spánková potřeba klesá. Děti do tří let potřebují spát zhruba 12 hodin a postupně se snižuje potřeba spánku ve dne.

Dítě by mělo mít neměnné podmínky k usínání. Pokud dítě na něco motivujícího k usínání navyknete, nemůžete mu to pak později vzít! Proto je třeba varovat před usínáním při kojení, v náručí matky nebo s dudlíkem či s láhví u pusy. Jakmile budete chtít přestat kojit nebo omezit či přímo vysadit noční krmení, bude to opravdu obtížné. Dítě bude obtížně usínat a počítejte s tím, že se vám bude v noci často budit. Ne proto, že by mělo hlad, ale proto, že mu prostě chybí něco, na co předtím bylo zvyklé.

Vhodná je teplá koupel před spaním, oblíbená hračka nebo čtení pohádky. Dítě by také mělo chodit spát přibližně ve stejnou dobu. Důležité je být pevný ve svých zásadách a neustupovat dítěti proto, aby měl rodič klid. To se rozhodně nevyplácí!

Sporné je také to, zda nechávat dítě spát s rodiči či ho naučit spát ve vlastní postýlce v pokojíčku. Zpočátku je neustálá přítomnost matky a vzájemné napojení na děťátko žádoucí, v pozdějším věku dítěte to už příliš vhodné není. Některé děti vyžadují neustálou přítomnost rodiče a odmítají spát, pokud rodič není na blízku. Pokud dítě vytrvale pláče a vyžaduje přítomnost matky nebo prso k usínání, rozhodně to není v pořádku!

Důvodem k nespavosti dítěte může být také jeho hyperaktivita, nesprávná životospráva, nevhodné večerní jídlo nebo přítomnost geopatogenní zóny. Také psychická nepohoda matky nebo když je něco „ve vzduchu“. Děti jsou nesmírně vnímavé a ledacos vycítí.

Rada na závěr: Vytvořte si usínací rituál, který bude neměnný. Neměl by v žádném případě souviset s krmením nebo neustálou přítomností rodiče. Rovněž se vyvarujte používání dudlíku. Pokud dítě pláče, neodcházejte z místnosti, ale neberte ho do náruče a nevytahujte z postýlky. Některé děti mají paniku ze tmy. V tomto případě stačí rozsvícená lampička s tlumených světlem.