Jak zařídit byt pro alergika?

magazinzeny.cz

Znáte to, teče vám z nosu, slzí oči, kašlete, smrkáte, kýcháte a to ještě v tom lepším případě. V horších případech se dostavuje astmatický záchvat, otoky nebo nebo nepříjemně svědivé pupeny po celém těle. Alergie je nepříjemným hostem vašeho těla, ale můžete ji vyhnat ze svého domu. Prostě ji tam nepustíte. Jak zařídit byt pro alergika? Přečtěte si užitečné tipy a návody!

Ze všeho nejdůležitější je zbavit obytný prostor alergika roztočů a prachu. Co to znamená? To znamená, že nemusíte prát žádné záclony a závěsy ani tepovat koberce, protože je nebudete mít. Budete však muset luxovat co nejčastěji a alergikovi pořídit hypoalergenní matraci, lůžkoviny a povlečení, které bude třeba často prát. Snažte se mít co nejjednodušeji zařízený byt a na nějaké poličky s vystavenými „lapači prachu“, rozhodně zapomeňte, stejně jako na postel plnou plyšových medvídků!

Sledujte pylový kalendář a nevycházejte z vašeho bytu, pokud je situace pro vás nepříznivá. Vhodné je také umístit mřížky do oken, které budou chránit nejen proti nepříjemnému hmyzu, ale také proti létajícímu chmýří a listí v ovzduší, které může obsahovat pyl a prach.

Domácí zvíře do bytu nepatří. Pokud není zbytí, existují prostředky na odstranění alergenů ze zvířecí srsti. Pořiďte si je a vyzkoušejte. Můžete rovněž vyzkoušet zvlhčovač vzduchu nebo čističku, zejména máte-li astma.

Rozhodně nikdy nemějte doma potravinu, na kterou je osoba z vaší domácnosti silně alergická a zejména hrozí-li riziko anafylaktického šoku!