Jak zařídit dětský pokoj účelně, prakticky i útulně

magazinzeny.cz

Plánujete přírůstek do rodiny? Máte už odrostlejší batole a usoudili jste, že je na čase, aby konečně přestalo okupovat vaši manželskou postel a usadilo se ve vlastním pokojíčku? Jak tedy zařídit dětský pokoj účelně, prakticky a útulně?

Jistě máte již nějakou představu o tom, co všechny by v dětském pokoji mělo být. Možná už dokonce i víte, jakou barvou by měly být vymalovány stěny – pokud máte již odrostlejší dítě a zařizujete mu nový pokoj, zeptejte se ho na to! Nechejte dítě, aby se samo na zařizování dětského pokoje podílelo, podporujte ho v tvořivosti a schopnosti rozhodování!

Pokud máte malé miminko či lehce odrostlejší batole, rozhodování o barvách stěn či umístění nábytku bude pouze na vás. Nezapomínejte na to, že dítě se potřebuje cítit v bezpečí a obklopeno věcmi, které má rádo. Strohý pokojíček připomínající klášterní celu stejně jako skladiště nepotřebných krámů není zrovna to pravé ořechové.

V dětském pokoji nesmí chybět postýlka, postel či poschoďová postel pro sourozence, dále psací stůl, nejlépe pro každé dítě vlastní a stejně tak i skříň s oblečením. Sourozenci by měli mít vymezený každý svoje místo, aby měli soukromí a učili se respektovat prostor a potřeby toho druhého.

Velice praktické jsou kontejnery nebo koše na hračky. Není dobré mít velké otevřené a nezakryté police na hračky, tohle se přímo nabízí ke vzniku neorganizované a věčně zaprášené skládky hraček.

Do dětského pokoje nepatří počítač! Malé dítě ho nepotřebuje a není dobré, aby si již školou povinné dítko zvykalo na noční pařby na počítači či sledování kdovíjakých filmů. A to jsme ještě nezmínili škodlivé vyzařování z monitoru v místnosti, kde se spí!

Pro miminko je praktické umístit do pokojíčku také přebalovací pult a ohrádku nebo ohrazený prostor na zemi, kam můžete rozprostřít deku a nechat dítě poznávat svět.

Dětský pokoj by měl být dostatečně prostorný i útulný. Je potřeba, aby nebyl zaházený hračkami nebo nábytkem bez možnosti se pohnout. Děti potřebují prostor. Potřebují volně dýchat, pohybovat se.
Dovolte svým dětem, aby si mohly na jednu stěnu svého pokojíčku namalovat nějaký obrázek. Ono je sice pravda, že po stěnách se nekreslí, ale víte, jakou jim tím uděláte radost? Je to přece jejich pokoj!