Jak zařídit ložnici, abychom se dobře vyspali?

magazinzeny.cz

Předpokladem pro úspěšný den je dobře se vyspat. Když se v noci často budíme a ráno jsme celí rozlámaní, špatná nálada nás pronásleduje celý den. To, jak se vyspíme, z velké části ovlivňuje prostředí, ve kterém spíme. Jak bychom tedy měli zařídit ložnici, abychom se dobře vyspali?

Ideální je orientace na východ a do zahrady

Ložnice by měla být místem pro klid a harmonii, zdrojem energie a vitality pro nový den. Jak toho docílit? Ideální je orientovat ložnici na východní stranu, ráno přináší sluneční paprsky a večer chladný odpolední stín. Jestliže se vám podaří situovat ji do zahrady nebo klidnější části, máte vyhráno. Není nad čerstvý vzduch, noční klid a ranní zpěv ptáků. Pokud chodíte v noci často na záchod, je dobré umístit ložnici blízko toalety nebo koupelny.

Stačí postel a noční stolky

Pokud je to možné, umístěte v ložnici minimum nábytku a zařízení. Kromě postele a nočních stolků ji není třeba doplňovat skříněmi, televizí, počítačem nebo rotopedem. I nenápadná světla jako je např. digitální budík nebo telefon vás mohou při spaní rušit. Kvůli bezpečnosti a praktičnosti si nedávejte postel blízko k oknu a otočte ji tak, abyste dobře viděli na dveře.

Podstatné je také z čeho je postel vyrobena a jakou máte matraci. Nejlepším materiálem pro výrobu kvalitní postele je masivní dřevo. Abyste se dobře vyspali, měla by matrace být široká alespoň 90 cm . Pokud máte matraci proleženou nebo vás z ní bolí záda, je nejvyšší čas ji vyměnit. S tím, jak si v dnešní široké nabídce vybrat, vám pomůže tento článek .

Na stěny světlé barvy a vhodnou dekoraci

Obecně by měly být v ložnici spíše světlé barvy vyzařující klid a pohodu – na stěnách, povlečení i pyžamu. Červená a oranžová sice přináší vášeň, ale tu zvolte raději pouze u doplňků. Příliš pestré a divoké vzory na povlečení či pyžamu vás mohou při spánku zbytečně rušit. Dbejte také na vhodnou dekoraci. Pověsíte-li na stěnu obraz s květinou nebo krajinou, vyspíte se lépe, než kdyby se na vás celou noc dívala hlava mimozemšťana nebo rockového zpěváka. Ložnice by vás měla před spánkem uklidnit a navodit pocit bezpečí. Další rady, jak toho docílit, si přečtěte zde .

Zatemnění a lampičky

Významnou roli v místnosti na spaní hraje také světlo. Okna by měla být opatřena žaluziemi, roletami nebo závěsy, protože pro nikoho není příjemné, když do okna svítí pouliční lampa. Kromě centrálního stropního osvětlení jsou vhodné menší lampičky na nočních stolcích, které využijete pro večerní čtení nebo noční pohyb v místnosti.

Dejte hlavně na svůj vkus a pocit

Všeobecných doporučení a rad je mnoho, ale jedna je nejpodstatnější: ložnice by měla být místnost, ve které se budete cítit dobře a příjemně. V tomto duchu byste si ji měli i zařídit. Když se vám nelíbí světlé povlečení a milujete oranžovou, pořiďte si ji. Záleží jen na vás, co si do ložnice dáte a jak bude zařízená.

Placený reklamní článek
Foto: zdroj matracetropico.cz