Jak zatočit s nespavostí

magazinzeny.cz

Pokud trpíte přerušovaným, nekvalitním spánkem, nebo dokonce nemůžete usnout, je to velmi nepříjemné nejenom na psychiku, ale zejména do postupně začne ovlivňovat zdraví člověka. Organismus bude unavený, bude mu chybět energie a jeho imunitní systém začne být oslabený. Přinášíme vám několik rad, jak byste mohly dobře usnout.

Pravidelnost – naučte se chodit do postele ve stejnou hodinu, nejlépe mezi 22 a 23 hodinou. Zrovna tak se snažte naučit vstávat v podobnou dobu, víkendy a svátky nevyjímaje. Biorytmus se postupně nastaví a bude vám spánek fungovat lépe.

Pozor na životabudiče – pokud vás káva, panák nebo cigareta nakopávají, odpusťte si je dostatečně dlouhou dobu před ulehnutím ke spánku. Optimální je minimálně 5 hodin před.

Sportujte – fyzická námaha a ktivita pomáhají usnout a prohlubují spánek. Ovšem pozor – necvičte později, než 3 hodiny před spaním!

Přetopená ložnice – pokud máte v ložnici příliš teplo, může to být příčina buď problémů s usínáním, nebo s hlubokým osvěžujícím spánkem. Optimální teplota ložnice je kolem 18 stupňů, a mělo by v ní být vyvětráno, abyste měly na spánek dostatek kyslíku.

Pozor na jídlo – pokud se před spánkem přejíte nebo sníte těžko stravitelné jídlo, nedivte se, že nemůžete usnout. Malá a lehká svačinka 2 hodiny přes spánkem ovšem nevadí.