Jaké chyby nám brání hubnout?

magazinzeny.cz

Nedaří se vám zhubnout podle vašich představ? Věčně se snažíte chodit? Poradíme vám, jakých nejčastějších chyb se při dietách dopouštíme a vaše váha tak má šanci na záchranu!

Může se to zdát divné, ale je to realita. V dnešních poradnách odborníků na výživu či endokrinologů nehraje hlavní roli klasické diety, ale především úprava jídelníčku – vytvoření jídelního plánu.

Rozdíl mezi jídelním plánem a dietami je velký, vyplývá již ze samotné podstaty pojmu. Diety jsou dočasné a přechodné, zatímco jídelní plán je navždy. Je třeba uvažovat o hubnutí jako dlouhodobém plánu.

Z počátku…

Jídelní plán nezahrnuje tence nakrájený chleba s máslem či sýrové sušenky. Začněte s dobrým talířem salátu s tmavě zelenými listy (jako rukola), rajčatovou omáčkou a základní zdravou chutí, kterou nabízí olivový olej. Když si dáte salát předtím, než si dáte rýži, fazole či těstoviny, bude vám k zasycení hlavním jídlem stačit méně.

Chodit spát hladový…

Říká se, že v noci bychom neměli nic jíst. To je ovšem velká chyba. Zaprvé proto, že ráno po probuzení budete ještě hladovější a budete mít po několik hodin lačný žaludek. Šance na ranní přejezení a výběr kaloričtějšího jídla tak narůstá. Zadruhé proto, že hlad může mít vliv na spánek, takže pak budete spát špatně a to může mít negativní vliv i na vaší váhu. Vztah kvality spánku a tloustnutí prokázaly i nedávné vědecké studie.

Otestujte se…

Jaká je velikost vašeho emočního hladu? Je váš salát opravdu lehký? Myslete na to, že je zapotřebí večer vybírat potraviny s nízkým obsahem kalorií a tuku, které se vám dobře tráví,s nižším obsahem sodíku a cukrů.

„Jenom dnes..“

Tohle je typická výmluva všech, kdo hledají omluvu pro porušení pravidel jejich diety. Přítelovi narozeniny, rodinný oběh, nebo náročný den v práci nejsou důvodem, proč si dopřát dezert dvakrát či sníst velkou porci lasagní. Dokonce i ve výjimečných situacích si můžete dát něco zdravého. A pokud trpíte na splíny či deprese, vězte, že jídlo nikdy nemůže vyřešit váš problém.

Máme rádi sladké…

Není třeba se hned vzdát naplno sladkého, naopak! Odborníci na výživu umožňují příjem sušeného ovoce nebo čokolády dokonce jednou či dvakrát týdně. Nejvhodnější chvílí na uspokojení touhy po sladkém je okamžik po obědě – cukr se smíchává s jinými živinami a nezpůsobuje výkyvy krevního inzulínu.