Jaké jsou výhody a nevýhody koberců?

magazinzeny.cz

Mezi nejoblíbenější podlahové krytiny patří i koberce. Ty v interiéru plní hned několik základních funkcí. Koberce při chůzi pruží, čímž tlumí hluk a zlepšují akustiku v místnosti. Bytové koberce také skvěle tepelně izolují, udrží až 25 % tepla v místnosti. Některé druhy umí přijímat a odevzdávat vzdušnou vlhkost, což vede k velmi příjemnému klimatu v interiérech, které ocení především astmatici a alergici.

Výběr koberce

Výběr vašeho nového koberce závisí především na tom, do jakých prostor a k jakému účelu je vlastně určen. Také je důležité vědět, jaké nároky na koberec vlastně máme, jelikož jednotlivé druhy koberců mají určenou vhodnost použití. Dalším kritériem je materiál, z něhož je koberec vyroben. V podstatě máte na výběr ze dvou možností, můžete si zvolit koberec z umělých vláken nebo koberec vyrobený z přírodního materiálu.

Kam koberec umístíte?

Každá místnost má svá specifika, své podmínky i nároky na používání. Je důležité se zamyslet nad tím, jak bude koberec v dané místnosti zatěžován a podle toho si můžete vybrat například, ručně tkané kusové koberce, dětské koberce, běhouny nebo zátěžové koberce. Koberce určené pro střední zátěž se uplatní v ložnici, jídelně, obývacím pokoji. Chodby, haly, dětské pokoje bývají frekventovanější, a tak musí koberec umístěný v těchto prostorách splňovat vyšší nároky.

Celoplošný nebo kusový koberec

Základní otázkou je, kterou je potřeba zvážit je, zda se rozhodnete pro celoplošný nebo kusový koberec pro oživení interiéru.

 • Celoplošné koberce – Metrážové koberce se opět vracejí na výsluní. Moderní celoplošné koberce se poměrně snadno čistí a některá speciální vlákna, například teflonová, nečistotám nedovolí, aby se usazovaly hluboko v tkanině nebo nečistoty dokonce odpuzují.
 • Kusové koberce – Kusové koberce jsou v poslední době čím dál více žádanější. Jsou vhodné především tam, kde vaše nohy přicházejí do styku se studenou podlahou.

Vlastnosti koberce jsou určeny nejen materiálem

Vlastnosti koberce určují nejen materiály, ale velmi záleží také na samotné technologii výroby.

 • Vázané koberce – Vázaní je technika výroby vlasových koberců, kdy se na podkladovou tkaninu upevňují uzlíky z vlasových nití. Ručně vázané koberce vznikají především v asijských zemích. Pomocí automatických strojů je napodobována metoda ručního vázání koberců.
 • Vpichované koberce – Jednotlivá vlákna jsou vpichována do základní tkaniny pomocí lepidel. Jedná se o velmi levné koberce, které jsou nenáročné na údržbu, ale poměrně málo kvalitní.
 • Všívané koberce – Všívané koberce dělíme na smyčkové, které jsou tvořeny smyčkami příze všitými do podkladové tkaniny, která může být zhotovena z juty, polypropylénových pásků či jiných materiálů, a na koberce s řezaným vlasem.
 • Tkané koberce – Zřejmě nejkvalitnějším typem koberců jsou koberce tkané, které mohou být, podobně jako vázané koberce, tkány ručně nebo strojově.
 • Chemicky pojené koberce – Lepené podlahové krytiny vznikají lepením různých vlákenných materiálů na podkladovou textilii. Po vytvrzení pojiva se krytina rozřeže, čímž vznikne lepený koberec.

Výhody a nevýhody koberců

Výhody koberců

 • skvělá tepelné i zvukové izolační vlastnost
 • rychlá a jednoduchá pokládka
 • komfortní, teplý, tichý a měkký povrch
 • velký výběr vzorů a barev
 • cena

Nevýhody koberců

 • náchylnější na opotřebení
 • poměrně krátká životnost
 • ne vždy vhodné pro alergiky – mohou se v něm držet roztoči, prach a bakterie

Velkou výhodou této podlahové krytiny je také rozsáhlá nabídka různých druhů koberců v nepřeberném množství barev a vzorů, díky čemuž se hodí prakticky do jakéhokoliv interiéru. Velmi oblíbené jsou také pro svou rychlou a jednoduchou pokládku, která je nenáročnou na podklad a také pro její snadnou výměnu. V neposlední řadě dotvářejí koberce osobitý vzhled každé místnosti, dodávají pocit komfortu a navozují útulnou atmosféru.

 

Reklamní článek