Když chce dítě zvířátko

magazinzeny.cz

Moje kamarádka nedávno řešila problém, že si její dcera umanula prosadit pořízení psa. Nakonec se s dcerou dohodly, že pokud bude mít ve škole samé jedničky, pořídí jí nějaké domácí zvíře podle společného výběru. Jaké bylo překvapení, když na vysvědčení nebyla jiná známka než jednička. Nedalo se dělat nic jiného, než se zachovat podle dohody. Psa ovšem nechtěla, jsou oba s partnerem vytížení a nechtěli zvíře, které by vyžadovalo zvýšenou péči. Nakonec se s dcerou dohodly na králíkovi a s výběrem jsou nyní spokojení úplně všichni.

Když chce dítě domů zvíře, nemusí se hned jednat o psa i kočku. Jsou i jiná zvířata, která vás překvapí a která si zamilujete. Nevyžadují ani tolik pozornosti, času a financí. Mohou se stát vašimi skvělými společníky.

Králíci

Proč: Jsou huňatí a zábavní na pohled, navíc umí být celkem společenští.

Základy péče: Králíci jsou křehcí, proto jsou vhodnější pro rodiny se staršími dětmi. Jejich klece by měly mít pevnou podlahu (pokud ne, položte na dno lepenku, abyste ochránily jejich nohy) a měly by být alespoň pětkrát větší než králík samotný. Potřebují několik hodin pohybu mimo klec a protože rádi žvýkají, doporučujeme zakrýt zásuvky, zabezpečit šňůry, apod.

Andulky

Proč: Tito veselí ptáčci milují vaši společnost a mohou se naučit mluvit.

Základy péče: Ujistěte se, že je klec velká alespoň 50x30x45cm, s tyčemi, houpačkami a spoustou hraček. V kleci využijí i koupání, nejlépe s filtrovanou a odchlorovanou vodou. Měňte podkladní papír v kleci každý den, myjte klec týdně a dezinfikujte měsíčně. Jednou za den vyžadují andulky prolétnutí mimo klec po bytě, dejte si vždy pozor, zda jsou všechna okna a dveře zavřené. Andulky jsou nejšťastnější, když se chovají v páru. Pokud není možné chovat andulky dvě, je třeba se jim hodně věnovat a dát jim do klece zrcátko.

Morčata

Proč: Velice vhodné pro děti, roztomilé a plyšové morče bude ležet na klíně, zatímco budete sledovat televizi.

Základy péče: Klec by měla být 50 cm (délka) x 50 cm (šířka) x 30 cm (výška) – jedno morče. Klec by měla umožňovat dostatečný prostor pro pohyb, hnízdění, toaletu, ale i na jídlo a pití. Zajistěte dostatek obkladového materiálu, jako jsou drcený papír či seno. Drhněte a dezinfikujte klec a podklad s čerstvou podestýlkou každých pár dní. Udržujte teplotu v místnosti mezi 18° až 24° C, snížíte tak riziko respiračních onemocnění.