Střevíčky pro popelku aneb o sandálech se praví

Velikost textu: A A A

Střevíčky pro popelku aneb o sandálech se praví

Ilustrační foto

Jaké botičky jsou momentálně v módě jistě víte, zajímá vás však jakými botkami se pyšnily naše praprababičky nebo královny či císařovny? Jaká móda v obouvání panovala v jednotlivých historických obdobích si můžete přečíst v následujícím článku.

Už od pradávna si lidé chránili nohy a obalovali je do nejrůznějších dostupných materiálů. Zpočátku to byly různé traviny, lýko a nevyčiněné kůže ulovených zvířat. Postupem času se lidé naučili s kůží pracovat a vyčiněná kůže tak získala řadu vlastností, díky kterým se stala nejvhodnějším materiálem ke zhotovování obuvi. 

Kupte si kvalitní MED přímo od včelaře v Praze.

ZOBRAZIT

Například ve starověkém Egyptě se nosily sandály s tuhou podešví, která byla zhotovena z usně, dřeva či pleteného rákosu a připevněna na nohu koženými řemínky. Byly to jakési předchůdkyně dnešních „žabek“. Ve starověkém Řecku se zase hodně šněrovalo.

Gotické botičky charakterizují předlouhé špičky, mnohdy ještě s rolničkami či kuličkami, které se přivazovaly ke kolenům. V období renesance se objevuje další nepohodlná móda tentokrát širokých špiček nazývaných „volská tlama“, které se vyplňovaly senem.

Koncem 16. století se v Benátkách objevují pantofle na vysokém podstavci ze dřeva či korku, který dosahoval výšky až 77 cm! Dokážete si představit, že byste chodili v něčem takovém?

Za vlády Rudolfa II. se nosily mašle a rozety a obuv byla známkou úrovně. Třeba Ludvík XIV. zavedl do módy červený podpatek, který se stal jakýmsi symbolem urozenosti. Nákladně zdobené botičky plné mašliček a výšivek nejčastěji z atlasu najdeme v období baroka a rokoka. Nelze opomenout, že chudí lidé neměli boty žádné a balili si nohy do hadrů.

V době francouzské revoluce nosily ženy střevíčky na podpatku, muži střevíce s nízkým podpatkem a vpředu zdobené sponou. V druhé polovině 19. století se objevily kotníčkové botky se šněrováním na boku. Zajímavostí také je, že dříve se nerozlišovala levá a pravá bota. Údajně snad prvním člověkem, který něco takového požadoval, byl Napoleon.

Ve 20. letech 20. století pak byly oblíbené střevíce s prodlouženou špičkou, podpatkem a páskem přes nárt. Ve 30. letech zase zvýšené podešve a od konce 50. let se objevují klasické dámské lodičky.

Ve druhé polovině 20. století nastal velký boom a móda obutí se střídala jako počasí každého dne. Začaly vznikat nejrůznější boty k nejrůznějším účelům, měnily se tvary špiček bot i výše podpatků.

Dnes je znovu oblíbená retro móda také v obouvání a rozhodně nic nezkazíte, pokud si třeba na ples obujete lodičky z 80. let.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: boty, móda

Můžete si také přečíst

Móda
Co v zimě pod kalhoty

Co v zimě pod kalhoty? Pánové tuhle otázku mají vyřešenou. Buď nenosí nic a hrají si na tvrdé chlapy, kteří dokážou přestát…

Móda
Spodní prádlo: Hřeje, chrání i krášlí!

Žádná žena si svůj život bez spodního prádla nedovede představit. Nejen, že plní funkci ochrannou, tedy zahřívá a chrání…

Móda
Móda v retro stylu

Líbí se vám retro styl? Taky máte pocit, že už jsme došli na konec, není kam dál jít a je třeba jít zpátky? Co takhle vylovit…

Doplňky a šperky
Háčkované a pletené kabelky a tašky jsou in!

Umíte plést nebo háčkovat? Využijte toho a pořiďte si cenný originální kousek do svého šatníku. A nemusíte pro něj chodit…

Móda
Vsadit na klasiku nebo ne?

Léto je už pomalu za dveřmi, a to znamená, že je nejvyšší čas nejen na nákup plavek, ale také spodního prádla, kterým zaujmete…

Doplňky a šperky
Rady mužům – jak ženám vybírat přívěsky a náušnice

Přívěsky a náušnice ženy od mužů samozřejmě rády dostávají. Nejen jako dárky k narozeninám, k vánocům, či k výročí…

Péče o vzhled
Crazy čočky

Znáte to sami, sedíte přilepení na televizoru, v pokoji je šero, hrdina filmu se pomalu blíží k postavě ležící…

Péče o vzhled
Podzimní typ v líčení i šatníku

K podzimním typům patří klasické pihovaté zrzky s oříškovýma nebo zelenýma očima. Barvy vlasů jsou ryze podzimní, od zlaté,…

 
Vítejte Vše Rodina a vztahy Zdraví Domov Společnost Horoskopy
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY