Kuchyňský odpad patří do kompostu

magazinzeny.cz

Třídění odpadu patří ke znakům vyspělé a odpovědné společnosti. Jenže český trend stále nezahrnuje všechny možnosti, které třídění nabízí.

V našich ulicích se setkáváme s kontejnery na papír, plasty a sklo. Jen někde jsou k dispozici kontejnery na obaly z krabicového mléko, džusů, nebo vína. Sporadicky je možné narazit na sběrná místa baterií. Na rozdíl od západoevropských zemí nemáme možnost třídit organický odpad a tak zbytky z kuchyně končí ve smíšeném odpadkovém koši. Jenže to je velká škoda!

Kompostér si totiž může pořídit úplně každý. Je pravdou, že zejména obyvatelé rodinných domů se zahradou by měli využívat možností, které kompostování nabízí! Můžou totiž zabít tři mouchy jednou ranou! Za prvé zmenší množství odpadu, který jim zaplňuje každý den popelnici. Za druhé získají kvalitní zeminu bohatou na všechny potřebné látky k pěstování zeleniny, ovoce a okrasných květin a keřů. Do třetice všeho dobrého musíme zmínit ekonomickou výhodnost. V dnešní krizi, kdy se lidé snaží uspořit každou korunu, se vlastní zem, kterou vám kompostér připraví, prostě počítá.

Určitě není bez zajímavosti, že do kompostování a třídění organického odpadu se můžou zapojit i obyvatelé činžovních domů a paneláků. Bohužel to znamená pořídit si kompostér po vzájemné domluvě společenství vlastníků, nebo družstva. Jen tak se vyhnete případným problémům se sousedy. Ale za pokus to určitě stojí! Nejenom že můžete upevnit vzájemné vztahy, ale pomůžete šířit i dobrou myšlenku a ekologický způsob života.